At yarışları çekişmeli geçti

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Alaplı'da, "7. Alaplı Kültür ve Sanat Festivali" kapsamında "4. Geleneksel At Yarışları" düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir hayli çekişmeli ve eğlenceli geçen yarışmada zaman zaman gerginlik yaşandı. Yapılan Taylar Rahvan yarışında, birinci Halil Pekcanlı Doru, ikinci İsmail Demirci, üçüncü ise Halil Pekcanlı Kır oldu. Başaltı Rahvan Yarışında, birinci Kemal Güldemir olurken, ikinci Ayhan Yılkın, üçüncü ise Veysel Yılkın oldu. Baş Atlar Rahvan Yarışında, birinciliği Osman Bülbül, ikinciliği Seyit Ahmet Mutlu, üçüncülüğü ise Namık Kemal Türkan kazandı.

Alaplı Belediye Başkanı Faruk Çaturoğlu yaptığı açıklamada, "At yarışlarının, At sporları, Binicilik sporu özümüzden, kültürümüzden, tarihimizden gelen gir gelenektir. Atalarımız binlerce kilometrelik yolu at üzerinde gelmişlerdir. O yüzden atlar bizim için çok kıymetli varlıklardır. Tarihin ilk dönemlerimizde atalarımız dere kenarlarında at yarışları yaparlardır. Tarih ilerledikçe gördük ki at yarışları sona eriyor. 4 yıl önce amatörce başladığımız yarışlarımız her geçen gün daha da güzelleşmeye başlıyor. Umarım bundan sonraki yıllarda daha profesyonelce yapacağız" dedi.

Yarışma sonunda Başkan Çaturoğlu, birinci gelen ata binerek yarış alanında gezdi. Öte yandan ömrü at sırtında geçen Hacı Cemal Amca da Rus atıyla bir gösteri yarışı yaptı. Daha sonra Belediye Başkanı Faruk Çaturoğlu, derece giren yarışmacılara madalya ve katılım belgesi takdim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious