Atabey kalkanı! TAKVİM

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Erdoğan'a suikast planladığı öne sürülen "Atabey" adlı gizli oluşumun üyeleri sorgulanırken, Başbakan da çok sıkı koruma çemberine alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

'KROKİ BULUNDU' DENİLEMEZ
Atabey grubuna ait hücre evi baskınıyla ilgili detayları sızdıran kaynaklar, "Başbakan'ın konutunun krokisinin de bulunduğunu" ileri sürmüş, bu iddia yayımlanan haberlerde de yer almıştı. Dün Emniyet kaynakları açıkladı: Kroki olduğunu söylemek zorlama!

OPERASYON KELEŞ'E EMANET
Soruşturmayı, Danıştay baskınını da araştıran Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hamza Keleş yürütüyor. Bu arada, aranan yüzbaşı ve astsubay da dün akşam saatlerinde gözaltına alındı. Böylece gözaltındakilerin sayısı 11'e ulaştı.

TSK BÜNYESİNDE KURULMADI
Emniyet Müdürlüğü'nden inzibat tarafından alınan subayların dışındaki sivil sanıklar, terörle mücadelede sorguda. Askerler, grubun TSK bünyesinde kurulmadığını söylüyor. Bu arada, Özel Kuvvetler bünyesinde de soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Bir garip sızdırma!
30 Mayıs Salı sabah. Polise elektronik postayla bir ihbar geldi: Atabey adlı, içinde askerlerin de olduğu gizli yapılanma suikast hazırlığında. Bu tür ihbarları titizlikle eleyerek harekete geçen polis, bu kez hemen kolları sıvadı. Baskın izni alındı. 21:00'de şüpheliler ele geçirilmişti. 31 Mayıs Çarşamba... 2 gazetenin Ankara bürosu arandı. Muhabirlere ismen ulaşıldı. Operasyon bilgisi verildi ve "Belge ileteceğiz" denildi. Randevu yeri Genelkurmay'ın yakınıydı. Muhabirler aynı yerdeki ankesörlü telefonla cepten arandı. "Üzerinizde ne var?" diye soruldu. Şık giyimli 2 genç, ayrı ayrı geldi. Muhabirlere gizli dosyalar elden verildi. Tek kelime söylenmedi. Türkiye karıştı.

Bir garip sızdırma

Polis Atabey operasyonunun kritik anındayken, esrarengiz kişiler bazı gazeteleri arayarak zarf içinde operasyonda ele geçirilen çok gizli dokümanları dağıttı.

Atabey isimli gizli yapılanma, bombalar, silahlar ve aralarında Başbakan'ın evinin krokisinin de bulunduğu belgelerle yakalandı. Baskının kamuoyuna yansıyan boyutları kelimenin tam anlamıyla dehşet verici. Ama, bir de işin basına sızdırılış öyküsü var ki, üzerinde uzun uzun düşünülmesi gerekiyor.
Salı günü, Ankara Emniyeti'ne bir ihbar mail'i geldi. İçinde bordo berelilerin de bulunduğu gizli yapılanmanın suikast hazırlığı içinde olduğu iddia ediliyordu. Adres veriliyordu. Normalde bu tür ihbarler uzun bir kontrol süzgeçinden geçerdi. Bu kez öyle olmadı. Derhal savcıdan izin alındı. Çetede asker olduğu gerekçesiyle silahlı kuvvetlere bilgi verildi. Operasyon yapıldı. Ve çarşamba. 2 gazetenin Ankara bürolarında görevli muhabirler isim verilerek arandı. Cep numaraları alındı. Genelkurmay Binası'na yakın farklı noktalarda buluşma yerleri tespit edildi. Gelen muhabirler, yine Genelkurmay yakınlarındaki bir ankesörlü telefondan arandı. Üzerlerinde ne olduğu soruldu. Ve her birinin yanına şık giyimli 2 genç gidip, dosyayı teslim etti. O dosyada, sadece 3 kurumda olması gereken operasyonla ilgili çok gizli belgeler vardı.

CEVAP ARANIYOR
Ve dün. Türkiye'de gündem değişti. Gözler, Başbakan'a suikast girişiminde bulunmayı planlayan, içinde üst düzey askeri yetkililerin de bulunduğu gizli yapılanmaya odaklandı. Hiç kimse, bu kritik bir operasyonla ilgili bu kadar detaylı ve çok gizli bilgi, basına nasıl sızdı diye düşünmedi. Ama, Ankara'da çok önemli noktalarda bu sorunun cevabı arandı. Halen de aranıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious