Atabeyler davası Ergenekon'la bağlantılı ele alınacak

Atabeyler davası Ergenekon'la bağlantılı ele alınacak.10766
  • Giriş : 18.04.2008 / 08:07:00

Başbakan'a suikast planlarıyla yakalanan Atabeyler Çetesi'nin duruşmasında sürpriz bir gelişme yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Eryaman'da, bombalar ve Başbakan'a suikast planlarıyla yakalanan Atabeyler Çetesi'nin dünkü duruşmasında sürpriz bir gelişme yaşandı. Savcı, tahkikatın Ergenekon terör örgütüyle bağlantısını ortaya çıkaracak şekilde genişletilmesini istedi. Talebi haklı bulan mahkeme, İstanbul'dan konuyla ilgili belgeleri bekliyor.

'Danıştay saldırısı', 'Sauna' ve 'Atabeyler' gibi Ankara'daki bazı çete davaları, 'Ergenekon Terör Örgütü'ne uzandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Soruşturması kapsamında söz konusu olaylarla ilgili dosyaları isterken, bu girişim Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Atabeyler davasını da etkiledi. Karar aşamasına geldiği belirtilen davanın dünkü duruşmasında Savcı Kubilay Taştan, tahkikatın Ergenekon terör örgütü'yle bağlantısını ortaya koyacak şekilde genişletilmesini talep etti. Mahkeme de talebi haklı bularak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Ergenekon dosyasındaki ilgili belgelerin istenmesine karar verdi. Böylece aralarında 2 yüzbaşı, 2 astsubay ile 2 emniyet müdürünün de bulunduğu 10 kişi hakkında 'hükümetin görevlerini engellemeye teşebbüs', 'çete kurmak' ve 'patlayıcı madde bulundurmak' suçlarından açılan dava ertelendi. Hukukçulara göre, İstanbul'daki soruşturmanın gizliliği, Ergenekon iddianamesi hazırlanıncaya kadar dosyadaki belgelerin Ankara'daki mahkemeye gönderilmesini engelliyor.

Dünkü duruşmaya tutuksuz yargılanan ve ordudan ihraç edilen Yüzbaşı Murat Eren, Astsubay Yasin Yaman ile sanık İsmail Binici ve avukatları katıldı. Mahkeme heyetine, eski başkan Orhan Karadeniz'in emekli olması üzerine yerine seçilen Hasan Şatır başkanlık etti. Duruşmada Savcı Taştan, soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin bulunduğunu hatırlatırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılı'ğının 'Ergenekon' kapsamında 'Atabeyler' dosyasını istediğini vurguladı. Savcı, buna paralel olarak mahkemeden konuya ilişkin yeni bir talepte bulundu; İstanbul'dan Ergenekon soruşturma dosyasının Atabeylerle irtibatlı belgelerinin istenmesi gerektiğini belirtti.

Sanık avukatları ise bunun reddedilmesini ve yeni bir araştırma yapılmadan davanın sonuçlandırılmasını talep etti. Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, savcının isteği doğrultusunda karar verildiğini açıklarken, İstanbul'dan gelecek cevabın soruşturmayı genişletebileceği öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon soruşturmasını genişleterek Sauna ve Atabeyler Çetesi ile Danıştay'a silahlı saldırı olaylarını da incelemeye almıştı. Ergenekon'u soruşturan savcılığın talebi üzerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, söz konusu davaların iddianame ve ek raporlarını İstanbul'a göndermişti. Zaman, 1 Şubat 2008 tarihli nüshasında 'Ergenekon'u soruşturan başsavcılık, diğer çete davalarını da inceliyor' başlıklı haberiyle gelişmeleri duyurmuştu.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay'a silahlı saldırı davasında kararını açıklamadan önce Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan el bombalarıyla ilişkili Ümraniye soruşturması evraklarını istemişti. Danıştay'a saldırı davasında karar veren mahkeme, Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarıyla ortaya çıkarılan Ergenekon terör örgütüyle ilgili herhangi bir tespitte bulunmamıştı.

Atabeyler soruşturmasında aralarında 2 yüzbaşı, 2 astsubay ile 2 emniyet müdürünün de bulunduğu 10 kişi hakkında "hükümetin görevlerini engellemeye teşebbüs", "çete kurmak" ve "patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından 27 yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı. Savcı Salim Demirci, esas hakkındaki mütalaasında sanıkların "hükümetin görevlerini engellemek için anlaşmak" ve "çete" suçlarından beraatini isterken bazı sanıkların patlayıcı madde ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından 3 yıl ile 11 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmalarını talep etmişti. Eren, Taş ve Yaman geçen yıl YAŞ kararıyla TSK'dan ihraç edilmişti. Ayrıca Genelkurmay Askerî Mahkemesi, eski askerler Eren, Taş ve Yaman hakkında hapis cezaları vermişti.

Atabeyler Çetesi, Eryaman'da bir eve yapılan baskında çok sayıda patlayıcının ele geçirilmesiyle ortaya çıkmıştı. Operasyonda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın evinin yer aldığı bölgenin krokisi de bulunmuştu. Atabeyler ile Ergenekon'un kroki merakı ortak nokta olarak dikkat çekiyor. Ergenekon Soruşturması çerçevesinde İşçi Partisi'nde yapılan aramalarda Yargıtay'ın krokileri ele geçirilmişti. Yargıtay'ın blok blok ayrıntılı krokilerinde, AK Parti'ye kapatma davası açan Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın bulunduğu blok daha ayrıntılı biçimde yer almıştı.

Sarı zarfı bir yüzbaşı dağıttı

Atabeyler operasyonu sonrası, çetenin karanlık planlarını gizleyen 'sarı zarf' olayı yaşanmıştı. Genelkurmay karargahı önünde basına dağıtılan sarı zarfta yer alan Başbakan'ın evinin bulunduğu bölgenin krokisini polisin hazırladığı iddia edilmişti. Ancak Emniyet'in ajandalarda yaptığı incelemede, krokilerin Atabeyler davasında yargılanan asker sanıklar tarafından hazırlandığı ortaya çıkmıştı. Gazeteci Şamil Tayyar'ın kaleme aldığı 'Operasyon Ergenekon' isimli kitapta, sarı zarf olayı aydınlatıldı. Tayyar, Atabeyler operasyonundan sonra Genelkurmay karargahı önünde sarı zarf dağıtan meçhul şahsın 'polis' değil 'yüzbaşı' rütbesinde bir subay olduğunu açıkladı ve isminin emniyet tarafından Genelkurmay'a bildirildiğini duyurdu.

VKGH'nin Ergenekon bağı araştırılıyor

Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi (VKGH)'ne yönelik Girdap Operasyonu davasında da Ergenekon bağlantısı araştırılıyor. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'den VKGH ile ilgili belgeleri istedi.

Veli Küçük'e anjiyo yapıldı

Bu arada Ergenekon Soruşturması kapsamında Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'e Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde anjiyo yapıldı. Anjiyo sonucunda Küçük'ün kalp damarlarından birinde tıkanıklık tespit edildi. Başhekim Prof. Dr. Nazım Mutlu, hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu ve bugün taburcu olabileceğini belirtti. Mutlu, Küçük'ün idrar yollarında taş tespit ettiklerini, bu nedenle üroloji servisine yatırdıklarını da bildirdi.

Ergenekon'a bir tutuklama daha

Öte yandan Ümraniye'de bir gecekonduda el bombaları ve fünyelerin ele geçirilmesi sonrası açığa çıkarıldığı belirtilen Ergenekon terör örgütüne ilişkin soruşturma çerçevesinde bir kişi daha tutuklandı. 3 aydır arandığı ve Mersin'de bulunan Kuvayı Milliye Derneği Dergisi'nin yazı işleri müdürü olduğu belirtilen Ali Kutlu polise teslim oldu. Kutlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu. Böylece tutuklu sayısı 47'ye yükseldi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious