Atabeyler duruşması ertelendi

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Mahkeme Atabeyler davasında gizli belgeleri istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kamuoyunda “Atabeyler Grubu” olarak bilinen gruba yönelik yürütülen soruşturma sonunda haklarında dava açılan 2 emniyet müdürü, 2 subay ve 2 astsubayın da aralarında bulunduğu 10 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, tutuksuz yargılanan ve ordudan ihraç edilen yüzbaşı Murat Eren, üsteğmen Yakup Yayla, astsubaylar Erkut Taş ve Yasin Yaman, Suat Kıy, İsmail Binici, Mehmet Karatepe, emniyet müdürü Mustafa Raşit Çavdar ve avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, dava dosyasının geniş kapsamlı olması nedeniyle esas hakkındaki mütalaanın hazırlanamadığını ifade ederek, mütalaayı hazırlamak için dava dosyasının Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilmesini istedi. Sanıklar Murat Eren ve Erkut Taş'ın avukatı Sami Kahraman, bir önceki duruşma verilen ara karar gereği, Genelkurmay Askeri Mahkemesinden orada devam eden davanın bilirkişi beyanlarını, raporlarını ve tanık ifadelerini, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine sunmak için istediklerini söyledi. Kahraman, Genelkurmay Askeri Mahkemesinin, dava dosyasında gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle istenilen belgelerin ancak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin resmi talebi olması halinde verileceğini bildirdiğini kaydetti.

Diğer sanık avukatları da müvekkillerinin duruşmalardan vareste tutulmasını istediler.
Cumhuriyet Savcısı Demirci, Genelkurmay Askeri Mahkemesinden bilirkişi raporu, tanık beyanları ve duruşma tutanaklarının onaylı suretlerinin mahkeme kanalıyla istenilmesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz, askeri mahkemedeki dava dosyasında yer alan bilirkişi beyan ve raporları ile tanık ifadelerinin onaylı suretlerinin gizli kaydıyla istenmesine ve belgelerin içeriğine göre dava dosyasına konulup konulmamasının veya gizli olarak okunup okunmamasının daha sonra değerlendirilmesine karar verildiğini açıkladı.

Karadeniz, tüm sanıkların duruşmadan vareste tutulmasına ve gelecek duruşmaya kadar soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunulmaması halinde, dava dosyasının esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilmesinin kararlaştırıldığını kaydederek, duruşmanın ertelendiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious