'Atabeyler'de derine inemiyoruz'

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Kamuoyunda “Atabeyler Grubu” olarak bilinen soruşturma kapsamında, 2 emniyet müdürü, 2 subay ve 2 astsubayın da aralarında bulunduğu 10 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, tutuksuz yargılanan ve ordudan ihraç edilen yüzbaşı Murat Eren, üsteğmen Yakup Yayla, astsubaylar Erkut Taş ve Yasin Yaman, Suat Kıy, İsmail Binici, Mehmet Karatepe, emniyet müdürü Cemal Hasan Özdeş ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görülen davada tanıklık yapanların beyanları, ifade suretleri ve olay tutanakları ile iddianamenin geldiğini söyledi.

Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nden gönderilen üst yazıda, davanın kapalı olduğu ve yayın yasağı bulunduğunun belirtildiğini ifade eden Karadeniz, gelen belgelerin incelendikten sonra aynen iadesinin talep edildiğini ifade etti.
Sanıklar Murat Eren ve Erkut Taş'ın avukatı Sami Kahraman, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nden asker bilirkişilerin patlayıcılara ilişkin sunduğu raporların ve son duruşma tutanağının da istendiğini anımsatarak, gönderilmeyen bu belgelerin tekrar istenilmesini talep etti.

“FAZLA DERİNE İNEMİYORUZ”

Mahkeme Başkanı Karadeniz, Kahraman'ın bu talebi üzerine, “Askeri mahkemedeki duruşma, kapalı olduğu için fazla derine inemiyoruz” dedi.

Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci de Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nden bilirkişi raporu, tanık beyanları ve duruşma tutanaklarının onaylı suretlerinin istenilmesini talep etti.

Karadeniz, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nden gönderilen belgelerin tekrar iadesi istenilmesine rağmen 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dosyasında bu belgelerin asılları bulunmadığı için söz konusu belgelerin dosyada delil olarak tutulmasına karar verdi.

Askeri mahkemedeki davanın kapalı olduğunu hatırlatan Karadeniz, avukatların istenilmesini talep ettiği belgeleri, şayet kendilerinde varsa mahkemeye sunmaları gerektiğini söyledi. Karadeniz, ayrıca gelecek duruşmaya kadar soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunulmaması halinde, dava dosyasının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için Cumhuriyet Savcılığı'na verilmesinin kararlaştırıldığını kaydederek, duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious