Atabeylere hapis göründü

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Kamuoyunda Atabeyler olarak bilinen grub hakkında aralarında 2 yüzbaşı, 2 astsubay ile 2 emniyet müdürünün de bulunduğu 10 sanık için 12'şer yıl hapis cezası istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Cumhuriyet Savcısı Dilaver Kahveci tarafından hazırlanan iddianamede, pilot yüzbaşı Murat Eren'in ''Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasal ortamın iyi olmadığı, ülkenin yönetim biçimi olarak felakete götürüldüğü ve bir şeyler yapılması gerektiği'' düşüncesinde olduğu ve bunun önlenmesi düşüncesinde olduğuna işaret edildi.

Bu niyetlerle Pilot Yüzbaşı Eren'in önce Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda bomba uzmanı olarak görevli Astsubay Erkut Taş'la görüşerek ortak hareket etmeye başladıkları, daha sonra Eren'in aynı fikirleri birlikte uçuş yaptıkları Kara Pilot Üsteğmen Yakup Yayla'nın gruba dahil olduğu ifade edildi. Eylemlerin finansmanı için Yunus Akkaya'nın oluşuma destek verdiği ve Eryaman'daki daireyi kiraladıkları vurgulandı. Yüzbaşı Eren'in eylemler için astsubay Taş'tan patlayıcı maddelerin tertibat ve diğer malzemeleri temini için harekete geçtikleri vurgulandı. Bomba uzmanı Taş'ın görevi sırasında kendisine teslim edilen patlayıcıları kendisine ayırdığı, Yüzbaşı Eren'in 3 adet 225 gramlık TNT kalıbını astsubay Taş'a teslim ettiği, diğer astsubay Yasin Yaman'ın da gruptakilerin talimatı doğrultusunda dinamit lokumları ve MKE yapımı fünyeleri Taş'a teslim ettiği ifade edildi.

Astsubay Taş'ın patlayıcı madde, mühimmat ve malzemelerin evinde saklamasının sakıncalı olduğu kanaatiyle bomba malzemelerini Yaman'ın babasına ait Hasanoğlan beldesindeki eve taşındığı, mühimmat ve malzemelerin daha sonra Yunus Akkaya'nın Eryaman'da kiraladığı eve taşındığı belirtildi.

İddiamade, operasyon sırasında ele geçen haritalarla ilgili Yüzbaşı Eren, astsubaylar Taş, Yaman ile üsteğmen Yayla ile işadamı Akkaya'nın Başbakanan'ın Başdanışmanı Cüneyt Zapsu'nun daha önce ortağı olduğu BİM mağzalarına uzaktan kumadalı patlayıcı patlatmak istediklerini kaydedildi.

İddianamede Murat Eren, Erkut Taş, Yasin Yaman, Yakup Yayla, Yunus Akkaya'nın ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs suçunu işlemek için anlaşma'' suçuna uyan TCK'nın 316/1 ve ''izinsiz patlayıcı bulundurmak ve nakletmek'' suçunu düzenleyen 174/1-2 maddelerinden 7 yıl 6'şar aydan 24'er yıla kadar hapisleri talep edildi.

Yunus Akkaya ve Erkut Taş hakkında ayrıca ''ruhsatsız silah bulundurma'' ve ''silah alım satımına aracılık etme'' suçundan 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis cezası istendi. İsmail Binici, Mehmet Karatepe, Mustafa Raşit Çavdar ve Cemal Hasan Özdeş'in de TCK'nın 316/1. maddesi uyarınca 3'er yıldan 12'şer yıla kadar hapisleri istenen iddianamede, iş adamı Kıy'ın da ''oluşuma yardım'' suçundan 1.5 yıl ile 6 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious