Atalay, Kırgızistan'a gitti

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Beşir Atalay, Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı ve bazı açılışlara katılmak üzere Kırgızistan'a gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atatürk Havalimanı'nda, THY'ye ait tarifeli uçakla Bişkek'e hareketinden önce açıklama yapan Bakan Atalay, Orta Asya cumhuriyetlerinden biri olan Kırgızistan'ın Türkiye için daima önemli olduğunu kaydetti.
Kırgızistan'da 2005 yılındaki iç gelişmelerden sonra yeni bir durumun oluştuğunu kaydeden Atalay, bu yeni dönemde değerlendirmelerdebulunarak iki ülke ilişkilerini gözden geçireceklerini söyledi.
Atalay, ziyaret sırasında iki ülke arasında ekonomik, ticari, eğitim ve kültürel alanları kapsayan KEK protokolünün imzalanacağını, ayrıca, Türk iş adamlarının Bişkek'te yaptığı büyük bir iş merkezinin açılışının Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in de katılımıyla yapılacağını bildirdi.
Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen Kırgız-Türk Kemik İliği Nakli Merkezi'nin açılışını da yapacaklarını ifade eden Atalay, bunun sağlık alanında bölgede ilk denilebilecek bir gelişme olduğunu vurguladı.Bakan Atalay, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi alacağını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious