Atalay, Nurcan'a sahip çıktı

Atalay, Nurcan'a sahip çıktı.7334
  • Giriş : 09.08.2008 / 15:40:00

2008 Pekin Olimpiyatları’nda sıfır çekerek Türkiye’yi büyük bir hayal kırıklığına uğratan olimpiyat şampiyonu milli halterci Nurcan Taylan’a Gençlik ve Spor genel Müdürü Mehmet Atalay sahip çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FEDERASYON BAŞKANI SİTEMDE BULUNDU

Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda bayanlarda altın mücadelesi veren 48 kilo haltercimiz Nurcan Taylan'ın ''sıfır'' çekmesine tepki göstererek, Taylan'a sitemde bulundu.

Çin'in başkenti Pekin'de bugün başlayan 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda bekleneni veremeyen ve ardından eleştiri oklarını üzerine çeken Nurcan Taylan ile ilgili olarak Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, Taylan'ın, Pekin'de yarıştığı kanısında olmadığını söyledi.

Taylan'ın yarıştığı sıklette bugün gümüş madalya kazanan Sibel Özkan ile birlikte basın toplantısına katılan Akkuş, Nurcan konusunda üzüldüklerini ifade etti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Federasyon Başkanı Akkuş, ''Sakat bir sporcuyu olimpiyatlara getirmemiz düşünülemez. Bu zaten etik de olmaz. Evet 3 hafta önce bir sakatlık sorunu yaşamıştı. Fakat daha sonra gerekli doktor kontrollerinden geçirildi. GATA'daki spor hekimlerinin ortak kanısı, Nurcan Taylan'ın, yarışmasına engel olacak bir sakatlığının bulunmadığı yönündeydi. Hatta kendisini de buna ikna edebilmek için MR'larını çektirdik.'' dedi.

Çin'e gelmeden 1 hafta önce Taylan'a yarışıp yarışamayacağını sorduğunu anlatan Akkuş, ''O da bana yarışabileceğini söyledi. Bunun üzerine, sadece müsabakaya katılmasının yeterli olmadığını, madalya için mücadele vermesi gerektiğini söyledim. Nurcan da bana bu konuda söz verdi.'' diye konuştu.

''Aslında daha sonra antrenmanlarda yaptığı dereceler de tatmin ediciydi.'' diyen Akkuş, ''Fakat ben burada yarıştığı kanısında değilim. Nurcan'da, Olimpiyat Şampiyonu'nun geçilemeyeceği gibi bir saplantı oluşmuş. Bu nedenle yarışarak geçilmektense yarışmadan geçilmeyi tercih etti.'' yorumunu yaptı.

Akkuş, Nurcan Taylan konusundaki tartışmaların Sibel Özkan'ın büyük başarısını gölgede bırakmaması gerektiğini de ifade ederek, Sibel Özkan'ın müsabakada altın madalya alan Chen Xiexia'yı 2009'da geçeceğini iddia etti.

ATALAY NURCAN'A SAHİP ÇIKTI

Bayanlar 48 kiloda mücadele eden Sibel Özkan'ın gümüş madalya alması ve aynı sıkletteki Nurcan Taylan'ın başarısız olması, Taylan hakkındaki spekülasyonları yeniden gündeme getirdi. Müsabakaların ardından Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mehmet Atalay, ''Altın ve gümüş madalyanın alınacağı bir ortamın vardı burada bugün. Tabii altın madalyayla başlamak vardı. Nurcan'ın 15 gün önce kaldırdığı kilolar bu Çinliyi çoktan ezerdi. Ama ne yazık ki tüm çabalarımıza ve motivasyonumuza rağmen Nurcan'ı hazırlayamadık. Gerçekten üzgünüz. '' diye konuştu. ''Ama Sibel eğer Mamak'tan çıkmış bir Nurcan'ınız yoksa, olamıyorsa bugün, Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan yetişmiş bir Sibel'iniz olacaktır bugün. Ve Türkiye'nin prestijini kurtaracaktır. O açıdan çok sevinçliyim.'' Diyen Atalay, '' Türkiye olarak aynı sıklette iki tane kahraman genç kız yetiştirebiliyorsak, bunların sayısını da ileride çoğaltacağımıza inanıyorsak, bu bizi teselli ediyor. Sibel adına gerçekten çok sevinçliyiz.'' şeklinde konuştu.
Olimpiyatlarda büyük yıldızların kaybetme riskinin her zaman olduğunu anlatan Atalay, 2004 Atina Olimpiyatları'nda Türkiye'nin kazandığı 10 madalyanın 9'unu yeni sporcuların aldığına işaret etti. Atalay, bu olimpiyatta da Sibel gibi genç yıldızların geldiğine inandığını belirtti.

Genel müdür Atalay, Nurcan Taylan'ın müsabakada sıfır çektikten sonra halteri öpmesi ve güreşi bıraktığı konusu ile sakatlığıyla ilgili spekülasyonlara verdiği cevapta , '' Nurcan daha yaşı çok genç bir sporcu. Halteri yıllarca yapabilir. O yüzden de Nurcan'ı biz silip atmayız. Olimpiyatlarda Türkiye'ye halterde altın madalya kazandırmış en başarılı kadın sporcumuz. O yüzden de bir başarısızlık anında hemen kaldırıp atmayacağız. Hep sahip çıkıp destek olacağız. '' dedi. Nurcan'ın son MR çekilmesiyle ilgili olarak da Atalay, '' Son MR Nurcan'ı inandırabilmek için çekilen MR dı. Çünkü doktorlar adı gibi emindi. Nurcan'da sakatlık yoktu. Ancak kendisi Ağrı hissedince, sakat olduğunu söyleyince, belki bizim bilmediğimiz ağrıları sancıları olabilirdi. O açıdan bunu anlayışla karşılamak gerektiğini düşünüyorum.'' dedi. Mehmet Atalay, Taylan'ın başarısızlığının nedeninin yüzde 90 psikolojik olduğunu da ifade etti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*