Atalay: 1 kişinin cesedi hala aranıyor

Atalay: 1 kişinin cesedi hala aranıyor.11928
  • Giriş : 28.03.2009 / 17:09:00
  • Güncelleme : 28.03.2009 / 18:07:51

Atalay, 5 kişinin cesedinin bulunduğu ve cenazelerin dağdan indirildiğini, 1 kişinin cesedi ise arandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanı Atalay, iki gündür bulunduğu Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde basın toplantısı düzenledi. Sözlerine ''Muhsin Yazıcıoğlu benim de şahsen eski yıllardan beri tanıdığım, bakanlığım döneminde de parlamenter olarak sık sık görüştüğüm arkadaşımdı. Bu konuda acımız çok büyük'' diye başlayan Atalay, bugün saat 14.30 itibarıyla helikopter kazasında hayatını kaybeden 5 kişinin cesedine ulaşıldığını ifade etti.

Bir kişinin cesedinin ise bulunamadığını ve arama çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Atalay, şunları söyledi:

''Helikopterde 6 kişi vardı. Biliyorsunuz bunlardan biri pilottu, 5'i yolcuydu. Şu anda 5 ceset üzerinde Kahramanmaraş Adli Tıp'ta kimlik belirlemesi ve diğer çalışmalar yapılıyor. Bu nedenle kimliklerle ilgili açıklama yapmayacağım.

Biliyorsunuz son olarak Yazıcıoğlu'nun cenazesi bulundu. Cenazeleri ambulansla göndereceğimizi açıklamıştık, ancak gecikmemesi için helikopterle gönderdik. Ayrıca rahmetlinin eşi ve kızı ile Meclis Başkanvekilimiz buradaydı. Onları da ayrı bir helikopterle gönderdik.''

Kahramanmaraş'ta THY'ye ait bir uçağı beklettiklerini ifade eden Beşir Atalay, ''Kimlik tespiti ve otopsi işlemleri biter ve aileler de isterse bugün Ankara'ya göndereceğiz, aksi halde yarın göndereceğiz. Bu süreci bekliyoruz'' dedi.

Kendilerinin de kaza yerinde yeni bir acı ve zayiat yaşanmaması için iyi koordinasyon yaparak sonuca ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Atalay, ''Dağda helikopterle gezdim. Hava çok açıktı bugün. Bu süreçte çalışmalarla ilgili zaman zaman değişik eleştiriler ve görüşler ifade eden insanlar oldu. Bunların bu dağ ortamını, bu çetin ortamı görmelerini isterdim. Çok başarılı, şartlara göre gerçekten iyi bir zamanda, başarılı çalışma yapıldı'' diye konuştu.

Dağlarda 1 metre civarında kar bulunduğunu, sürekli kar fırtınası olduğunu söyleyen Bakan Atalay, şöyle devam etti:

''İnsanların birkaç metre ötesini göremediği sis ortamı var. Bu şartlarda arama yapıldı, bütün imkanlar kullanıldı.

25 Mart 2009 tarihinde bu elim kaza duyuldu, saat 15.45'te, helikopterde bulunan değerli basın mensubunun telefon konuşmasıyla. Bütün siyasi çalışmaları ve mitingleri iptal ettik. İlk anda bazı tereddütler vardı, kesinlik yoktu hatta değişik haberler vardı. Olumlu haber geliyor diye sevindik. Süre geçtikçe işin daha ciddi olduğu ortaya çıktı.''

Gelişmeleri bir süre Ankara'dan dakika dakika takip ettiklerini, saat 17.00'den itibaren neler yapıldığının basınla paylaşıldığını belirten İçişleri Bakanı Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gece şartlarında ilk anda istediğimiz şekilde koordinasyon olmayabilir. İstediğimiz koordinatlarda çalışamadık. Daha sonra organize çalışma başlatıldı. Tüm kurumların imkanları seferber edildi. Genelkurmay Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğünün helikopterleri daima hazır bekletildi ama zaman zaman hava şartlarının zorlaşması nedeniyle helikopterler kullanılamadı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*