Atalay: Başkanlara ayrımcılık yok

Atalay: Başkanlara ayrımcılık yok.11928
  • Giriş : 24.01.2009 / 15:22:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hükümet olarak belediyeler arasında hiç ayrım yapmadıklarını belirtti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hükümet olarak belediyeler arasında hiç ayrım yapmadıklarını belirterek, "Ben de hiçbir belediye başkanına karşı farklı bir uygulama yapmadım. Kendi dönemimde 18-20 civarında belediye başkanını görevden aldım, bunun büyük kısmı oran olarak AK Parti'li belediye başkanıdır" dedi.
Bakan Atalay, Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikasının Akar Otel'de gerçekleştirilen 30. yıl dönümü etkinliğinde yaptığı konuşmada, sendikanın kuruluş yıl dönümünü kutladı. Hak-İş'in "önemli bir şemsiye" olduğunu dile getiren Atalay, "Hak-İş, Türkiye'de ciddi kaliteli sendikacılığın adresi" diye konuştu.

İçişleri Bakanlığının yerel seçim hazırlıkları konusunda da bilgi veren Atalay, "Türkiye'de bir yerel seçim hazırlığındayız. Bütün illerin valilerini, emniyet müdürlerini topladım ve özellikle seçimlerin ülkenin her köşesinde güvenli, huzurlu geçmesi için onlarla 2 günlük çalışma yaptım. Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız da buluştu onlarla ve önemli mesajlar verdiler. Yerel seçimler bizim için çok önemli. Onun için bu konuda İçişleri Bakanlığı olarak bütün çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Atalay, merkezi yönetimin belediyeler üzerinde vesayet hakkı bulunduğuna işaret ederek, bunu da İçişleri Bakanlığının kullandığını anımsattı. Atalay, şöyle konuştu:

"Ben gereksiz teftişlerle, gereksiz şikayetlerle belediye başkanlarımızı çok fazla teftişe tabi tutmayalım, rahat çalışsınlar yaklaşımındayım. Belediye başkanlarını görevden alma yetkim var ama yargıda önemli bir gelişme olmadıkça, bir tutuklama olmadıkça veya tutuklamayı gerektirecek çok ileri mali suçlama, yolsuzluk vesaire olmadıkça belediye başkanlarımızı de görevden almadım bu dönemde. Ve çok adaletli davrandık. Biz AK Parti Hükümeti olarak belediyeler arasında hiç ayrım yapmadık. Hiçbir partili belediyeye ödeneğini farklı göndermedik. Çünkü bunlar vatandaşımıza hizmet ediyor. Evvelden Türkiye'de tuhaf uygulamalar oluyordu. Ben de hiçbir belediye başkanına karşı farklı bir uygulama yapmadım. Kendi dönemimde 18-20 civarında belediye başkanını görevden aldım, bunun büyük kısmı oran olarak AK Parti'li Belediye Başkanıdır. Bu manada da hiç bir ayrımımız olmamıştır."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Hizmet-İş Sendikası Kurucu ve Onursal Başkanı Hüseyin Tanrıverdi de aday belirleme çalışmaları hakkında da bilgi vererek, şöyle konuştu:

"AK Parti olarak özellikle son 2 aylık dönemde belediye başkan adaylarının tespiti noktasında çok çalıştık. Dün Trabzon'da Genel Başkanımız, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 81 ili tamamlamış olduk. İlçelerimizin hemen hemen tamamını tamamladık. Kısmi olarak Diyarbakır, Mersin gibi illerimizin alt belediye başkanlarının tespit çalışmalarını yapacağız. O heyetleri partimiz genel merkezimize çağırdık, geldiler bekliyorlar. Onları da tamamladıktan sonra bu hafta hepsini tamamlamış ve açıklamış olacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*