Atalay: "Demokrasiyi, teröre feda etmeyeceğiz"

Atalay:
  • Giriş : 15.11.2007 / 17:33:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda önemli açıklamalarda bulundu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kimsenin, salt güvenlik gerekçeleriyle hukukun üstünlüğünden, demokratikleşmeden ve insan haklarından taviz vermelerini, kendilerinden beklememesi gerektiğini belirterek, ''Biz kesinlikle demokrasiyi, teröre feda etmeyeceğiz'' dedi.

Atalay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının bütçesini sunarken, bütün toplum kesimlerinin özlem ve taleplerini dikkate alarak, temel hak ve özgürlükleri esas alan, demokratik, nitelikli hizmet üreten, sosyal adaleti ve gelişmeyi gözeten bir yönetim yapısını ve işleyişini gerçekleştirmek durumunda olduklarını söyledi.

Demokrasinin, sürekli değişen ve gelişen bir kavram olduğuna işaret eden Atalay, bu nedenle, demokratik yönetimin dayandığı değerler ile demokratik kültürün güçlendirilmesine büyük önem verdiklerini belirtti.
Bakanlığının görev alanlarını ilgilendiren konularda, hukuk devleti ve insan haklarını esas alan önemli reform ve çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade eden Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesi, işkencenin önlenmesi, gözaltı sürelerinin kısaltılması, nezarethane ve ifade alma odalarının Avrupa standartlarına kavuşturulması gibi çalışmalarla toplumun huzurunun korunması ve bireylerin demokratik hak ve özgürlüklerden gereği gibi yararlanmaları için her türlü tedbiri almaktayız.
Bakanlık olarak kararlılıkla arkasında durduğumuz işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans sloganı; yalnızca ülkemizdeki sivil toplum kuruluşları ve güvenlik birimlerince değil, aynı zamanda uluslararası insan hakları örgütleri ve batı kamuoyunca da benimsenmiştir. Bu bağlamda, insan haklarının korunmasına yönelik ülkemiz aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvurularda da önemli ölçüde azalma olduğu gözlenmektedir.''

-''DEMOKRASİYİ, TERÖRE FEDA ETMEYECEĞİZ''-

Atalay, ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelik eylem ve faaliyetlerde bulunan terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelede daha kısa sürede sonuç alınabilmesi ve Jandarma Komando Birlikleri ile Jandarma Özel Harekat Timlerinin tamamının profesyonel hale getirilmesi amacıyla yürütülen çalışmanın sürdüğünü söyledi.
Terörle mücadelenin önemli bir diğer ayağının bölgenin, ekonomik, sosyal ve altyapı açısından eksiklerinin giderilmesi olduğunu dile getiren Atalay, ''Terörle mücadelede üzerinde durduğumuz en önemli konuların başında, terörist ile vatandaşın birbirine karıştırılmaması konusundaki hassasiyetimiz gelmektedir'' dedi.
Salt güvenlik gerekçeleriyle hukukun üstünlüğünden, demokratikleşmeden ve insan haklarından taviz vermelerini, kimsenin kendilerinden beklememesi gerektiğini vurgulayan Atalay, ''Biz kesinlikle demokrasiyi, teröre feda etmeyeceğiz. Eğer terör örgütü tüm baskı ve tehditlerine rağmen bu zamana kadar arzu ettiği tabanı bulamamışsa, bunun en önemli nedeni devletimizin gösterdiği hassasiyet ve insanına verdiği değerdir'' diye konuştu.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious