Atalay: Seçimde güvenlik zaafı olmadı

Atalay: Seçimde güvenlik zaafı olmadı.11928
  • Giriş : 09.04.2009 / 17:49:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Bütün siyasi partilerimiz, bütün liderler, bütün adaylar, ülkemizin her köşesinde hiçbir engelle karşılaşmadan ve güvenli şekilde kampanyalarını yürütmüşlerdir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


TBMM Genel Kurulunda, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, gündemdışı söz alarak, 29 Mart seçimlerinde yaşanan bazı olumsuzlukları dile getirdi.

Tüzün, elektrik kesintisi, oy pusulalarının çalınması, verilerin alınamaması gibi olumsuzlukların yaşandığını belirterek, ''Seçimler, sabıkalı ve şaibeli bir şekilde ortada kaldı. Yetkililer, yanlışlıklara seyirci kaldı'' diye konuştu.

İçişleri Bakanı Atalay, Tüzün'ün konuşmasına Hükümet adına cevap verdi.

Atalay, Anayasa gereği seçimlerin yargı organlarının denetim ve gözetimi altında yapıldığını belirterek, bu konuyla ilgili değerlendirme yapmayacağını söyledi.

Yerel seçimler ile genel seçimlerin birbirinden farklı olduğuna dikkati çeken Atalay, yerel seçimlerin muhtarlık, il genel meclisi, belediye meclisi, belediye başkanı gibi çok geniş bir yelpazeyi kapsadığını belirtti.

-556 BİN 908 KİŞİ SEÇİLDİ-

Beşir Atalay, yerel seçimlerde toplam 556 bin 908 kişinin seçildiğini bildirdi.

Atalay, seçilenleri şöyle sıraladı:

''16 büyükşehir belediye başkanı, 65 il belediye başkanı, 143 büyükşehir ilçe belediye başkanı, 749 ilçe belediye başkanı, 1974 belde belediye başkanı, 34 bin 556 asil, 34 bin 556 yedek olmak üzere toplam 69 bin 112 belediye meclis üyesi, 3 bin 284 asil, 3 bin 284 yedek olmak üzere toplam 6 bin 568 il genel meclisi üyesi, 34 bin 305 köy muhtarı, 18 bin 460 mahalle muhtarı, asil ve yedek olmak üzere toplam 277 bin 836 köy ihtiyar heyeti, 147 bin 680 mahalle ihtiyar heyeti.''

-''HER SEÇİM, DEMOKRASİMİZİ GÜÇLENDİRMEKTEDİR''-

Türkiye'nin yeteri kadar seçim tecrübesine sahip olduğunu vurgulayan Atalay, Türkiye'nin seçimler konusunda sicilinin çok iyi olduğunu söyledi.

Çok partili hayata geçişten beri Türkiye'de 45 seçim yapıldığını hatırlatan Atalay, şöyle devam etti:

''Vatandaşlarımız, siyasilerimiz, kurumlarımız, seçimin ne demek olduğunu gayet iyi biliyor. Doğrusu, Türkiye olarak biz bununla övünmeliyiz. Demokrasimiz güçlüdür ve her seçim, demokrasi sistemimizi biraz daha güçlendirmektedir.

Türkiye, bugüne kadar seçimlerin, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğu gerçeğini özümsemiştir. Sonuç ne olursa olsun büyük bir olgunlukla karşılama kültürüne de sahip olmuştur. Gizli oy, açık sayım yönteminin başladığı süreç içerisinde seçmen daima tercihini en iyi şekilde yapmış ve herhangi bir yönlendirmeye de alet olmamıştır.''

-''GÜVENLİK ZAAFI OLMAMIŞTIR''-

Seçim öncesi ve sonrasında alınan güvenlik tedbirleri hakkında da bilgi veren Atalay, mahalli seçimlerin güven ve huzur ortamında geçmesi için gerekli tüm önlemleri aldıklarını anlattı.

Tedbirler sayesinde, siyasi partilerin ve adayların herhangi bir baskıya maruz kalmadan seçim kampanyalarını yürütmeleri, hiçbir baskı altında kalmadan halkın hür iradesinin sandığa yansımasının sağlandığını belirten Atalay, ''Bütün siyasi partilerimiz, bütün liderler, bütün adaylar, ülkemizin her köşesinde hiçbir engelle karşılaşmadan ve güvenli şekilde kampanyalarını yürütmüşlerdir. Hiçbir yerde güvenlik zaafı olmamıştır'' dedi.

Beşir Atalay, miting alanına her giren vatandaşın arandığını, kullanılan binaların çevresinde güvenlik alındığını belirterek, muhtarlık seçimleri nedeniyle kırsal kesimlerde bazı münferit olaylar yaşandığını, bu olaylarda önceki seçimlere göre azalma olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise yerinden söz alarak, ''Türkiye'de maalesef en şaibeli seçim olmuştur. İzmir'de Basın sitesinde, gazetecinin evinde oturmayan 5 kişi oy kullanmıştır. İstanbul'da seçim günü belediye başkanının antetli kağıdıyla bankadan para dağıtıldı'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*