Atalay: Seçimler demokrasinin şöleni

Atalay: Seçimler demokrasinin şöleni.11097
  • Giriş : 13.02.2009 / 15:31:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti olarak seçimlere, gerçekten vatandaşın iradesini yeniden ortaya çıkaracağı için demokrasinin şöleni olarak baktıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Bakan Atalay, Bölge Valiler Toplantısı için geldiği Trabzon'da, Vali Nuri Okutan'ı makamında ziyaret ederek, ilin sorunlarıyla ilgili brifing aldı. Bakan Atalay, daha sonra Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne geçerek, MOBESE bölümünü ziyaret etti.

Atalay, burada yaptığı açıklamada, MOBESE sistemini Türkiye'de birçok ilde ve büyük ilçelerde hayata geçirdiklerini, bundan sonra da bu konudaki çalışmalarının aralıksız süreceğini belirterek, MOBESE sisteminin önleyici hizmetler açısından çok büyük önem taşıdığını söyledi.

AK Parti Trabzon İl Teşkilatını da ziyaret eden Bakan Atalay, konuşmasında, Türkiye'nin önünde yerel seçimler olduğunu ifade ederek, ''hepimiz bu yerel seçimlere hazırlık yapıyoruz. Seçimin ülkemizde huzur içinde geçmesi için sorumluluk bizde ve bu konuda da her şeyi yapmak zorundayız. İdarenin seçimlerde tarafsızlığı çok önemli. seçim çalışması yapan herkes, her parti, her aday, hiçbir sınırlama olmadan kanunlar çerçevesinde çalışacak'' dedi.

Atalay, parti olarak yerel seçimlere çok büyük önem verdiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

''AK Parti olarak seçimlere, gerçekten vatandaşın iradesini yeniden ortaya çıkaracağı için demokrasinin şöleni olarak bakıyoruz. Seçimler coşku içinde, barış içinde geçsin istiyoruz. Barış içinde bir yarış olsun istiyoruz. Vatandaşlarımız mesajları dinlesin ve özgür iradesiyle sandığa gitsin. Katiyen gerginlik istemiyoruz.

AK Parti'nin çalışmasında, politikasında, uygulamamızda gerginlik yoktur. Biz iktidarız. Bize düşen daha sabırlı olmak.''

Meyveli ağaçların taşlanacağını belirten Bakan Atalay, şunları söyledi:

''Muhalefete düşen de sadece eleştirmek. Zaten muhalefet, şu ana kadar sadece bizim ve yerel yöneticilerimizin hatalarını aramakla meşgul, 'acaba bir şey bulur muyuz?' Kendilerinden daha 'yerel yönetimlerde şunları yapacağız, şu projelerimiz var, bizim politikamız budur, şu reformları yapacağız' diye bir şey duymadık. Sadece karalama duyuyoruz.

Seçimler karalama kampanyası için yoktur. Seçimler hizmet yarışıdır. Herkes ne yapacağını, hangi hizmetleri üreteceğini anlatır, vatandaş da onları dinler. Ama muhalefet ne yaparsa yapsın biz yapıcı bir politika uygulayacağız.''

Atalay, seçimlerin demokrasinin yerleşmesinde en önemli unsurlar olduğunu, bu seçimden de Türkiye'nin demokrasinini güçlendirerek çıkacağını kaydetti.

-''BELEDİYECİLİK BİZDEN SORULUR''-

İçişleri Bakanı Atalay, AK Parti'nin yerel yönetimlerin adresi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Belediyecilik bizden sorulur. 6 yıllık icraatımıza bakarsanız bunu görürsünüz. Yerel yönetimlerle ilgili çok önemli reformlar yaptık. Hiçbir fark gözetmedik yetkiyi ve kaynağı dağıtırken. Türkiye'nin siyasi tarihinde vardır; iktidar partisi kendinden olan belediyelere çok verir, muhalefettekine vermez. Biz bunu yapmadık. Hiçbir belediye başkanı 'bana hakkım olanın altında para verdiler' diyemez. AK Partili belediye başkanı neyi aldıysa onlar da onu aldı. Bundan sonra da böyle olacak.

İçişleri Bakanı belediyelerle işleri yürütür. Belediye başkanlarını gerektiğinde görevden alır. Burada da hiçbir farklı uygulama yapmadık. Hangi partiden olursa olsun yanlış yapanları görevden aldık. Görevden aldığımız belediye başkanları içinde oran olarak AK Partili belediye başkanları fazladır.''

AK Parti'nin elinin değdiği şehirlerin farklılaştığını belirten Atalay, ''kaynak, yetki hepsinde olur ama belediyecilik bizden sorulur. AK Parti'nin defterinde söz verip de yerine getirmemek diye bir şey olamaz. Geleneksel Türk politikasında olduğu gibi seçim döneminde bol vaatlerde bulunup sonra unutmayız. Bulunduğumuz vaatlerin çetelesini tutarız ve zamanı gelince mutlaka yerine getiririz. Vatandaşın bize güvenmesinin nedeni de budur. Adaylarımız gerçekçi olmalı. Yapamayacağız şeyleri söylemeyelim'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*