Atalay'dan, CHP'ye metrobüs cevabı

Atalay'dan, CHP'ye metrobüs cevabı.11911
  • Giriş : 11.07.2009 / 10:55:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul'da metrobüs hattında, birim fiyatı 415 bin avro olan 250 Mercedes Capacity marka aracın hizmet verdiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atalay, CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız'ın, Phileas marka metrobüslere ilişkin soru önergesine, İstanbul Valisi Muammer Güler'in bilgi notuyla cevap verdi.

Phileas marka lastik tekerlekli tramvay araçların, Mart 2008'den itibaren İstanbul'a getirilmeye başlandığını anımsatan Atalay, şartname gereği araçların İkitelli Garajına getirilmesinden sonra PDİ testine tutulduğunu belirtti.

Atalay, 36 aracın teslim alındığını, 2'sinin İzmir gümrüğünde, 12'sinin Hollanda'da gemiye yüklenmek üzere olduğunu, testi biten 12 aracın ise İstanbul trafiğinde, ''sorunsuz bir biçimde'' hizmet verdiğini bildirdi.

Bakan Atalay, bütün toplu taşıma araçlarında minimum rampa çıkma kapasitesinin yüzde 12 ve yüzde 12'lik rampayı saatte 15 kilometre hızla çıkma kapasitesine sahip olduğuna işaret etti.

Phileasların, şartname doğrultusunda her türlü testin yapılarak teslim alındığını, İstanbul trafiğinde rahatlamanın sağlandığını ifade eden Atalay, şu anda 250 Mercedes Capacity marka aracının metrobüs hattında hizmet verdiğini vurguladı. Atalay, bu otobüslerin Kamu İhale Kanununa göre alındığını, araçların birim fiyatının ise 415 bin avro olduğunu belirtti.

Seferden kaldırılarak garaja geçilen aracın bulunmadığını kaydeden Atalay, şartname gereği bu araçların İETT sahasında test edilmek zorunda olduğunu, test süresince uğranılan iş kayıplarının firmaya fatura edildiğini vurguladı.

Atalay, Hollanda menşeli Phileas marka araçların alımına karar vermeden önce inşası düşünülen hatlar için çok uzun ve yorucu güzergah çalışması yapıldığını, potansiyel yolculuk etütlerinin çıkarıldığını, Avcılar-Cevizlibağ güzergahında günlük 479 bin yolcunun var olduğunun belirlendiğini belirtti.

Araçların seçiminde yalnızca satın alma bedelinin dikkate alınmadığını, bunun yanı sıra işletme maliyetinin minimize edilebilecek ve maksimum faydayı sağlayacak araçların özelliklerinin saptandığını ifade eden Atalay, ''Aynı faydayı sağlayacak araçların araştırması yapıldı, bunun sonucunda yolcu yoğunluğu, hattın fiziki nedenlerle tek şerit olması gibi zorunluluklarla, uzun araçların alınması yoluna gidildi. Uluslararası piyasalarda ve yurt içinde yapılan araştırmalarda, hatta en uygun aracın Phileaslar olacağı tespit edildi'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*