Atalay'dan terör önlemleri açıklaması

Atalay'dan terör önlemleri açıklaması.11928
  • Giriş : 15.10.2008 / 14:14:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Dün terörle mücadele değerlendirme toplantısında alınan kararlar doğrultusunda çalışmaları başlattık'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Terörle Mücadele Değerlendirme Toplantısı''nda alınan kararlarla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çalışmalara başladıklarını, gerekli açıklamayı ise daha sonra yapacağını ifade etti.

Engin Ceber'in ölmesinin ardından öne sürülen iddialar hakkında da değerlendirme yapan Bakan Atalay, olayın cezaevinde gerçekleşmesinden dolayı Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in olayın idari yönden araştırılması için hemen müfettiş görevlendirdiğini hatırlattı. Savcıların da adli yönden soruşturma başlattıklarını belirten Atalay, açıklamasında şunları kaydetti:

''Konu öncelikle Adalet Bakanlığımızı ilgilendirmesine rağmen adı geçen şahsın gözaltında bulunduğu süre içerisindeki durumuyla ilgili bir mülkiye başmüfettişi, bir polis başmüfettişi görevlendirdim. Arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyorlar.

Biliyorsunuz, biz hükümet olarak 'işkenceye sıfır tolerans' ilkesini benimsedik, bunu hükümet programımıza koyduk, kamuoyuna deklare ettik ve bu ilke çerçevesinde her türlü tedbiri aldık ve düzenlemeleri yaptık.

Bu tür iddialar ve şikayetler yakından takip edilmektedir ve anında işlem yapılmaktadır. Bakanlığımız teftiş kurulu başkanlığı bünyesinde, 'insan haklarını ihlal iddialarını' incelemek üzere bir birim oluşturulmuştur. Her türlü iddia ve şikayetler anında değerlendirilmektedir.

Bu konuda da olayı duyduğum andan itibaren İstanbul Valisi'nden konuyla ilgili gerekli bilgileri istedim ve akabinde de daha önce söylediğim gibi iki müfettiş görevlendirdim.

Şunu tekrar söylemek istiyorum, Türkiye bir hukuk devletidir, hiçbir şekilde işkence ve kötü muameleye müsamaha gösterilemez. Bu konuda da kimsenin endişesi olamaz. Konu incelenecek ve hukuk devleti olmanın gereği neyse o yapılacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*