Atamaların eli kulağında

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Sezer 15 yeni üniversiteye rektör atamaya hazırlanıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi'nin iki kez verdiği iptal kararına rağmen YÖK adayları tespit ediyor. Görev süresinin dolmasına 67 gün kalan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de 15 yeni üniversiteye rektör atamaya hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, görev süresinin dolmasına 67 gün kala yeni kurulan 15 yeni üniversiteye Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 2 iptal kararına rağmen rektör atamaya hazırlanıyor. Mahkemenin iptal kararları nedeniyle bu üniversitelere rektör atanması konusunda yasal boşluk bulunuyor.

BU NE ACELE

Anayasa Mahkemesi'nin yeni rektör atanmasına ilişkin kanunu 2. defa iptal etmesi nedeniyle rektörlerin nasıl atanacağı konusunda yasal bir düzenleme bulunmuyor. Buna rağmen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, bu üniversitelerde 6 rektör adayının belirlenmesine ilişkin seçimler yaptırıyor.

Tekirdağ, Düzce, Uşak, Burdur ve Ordu üniversitelerinde rektör seçimleri Kasım 2006'da yapıldı. YÖK, geriye kalan 10 üniversite olan Erzincan, Kastamonu, Yozgat, Çorum, Adıyaman, Giresun, Amasya, Rize, Aksaray ve Kırşehir'deki üniversitelerde de seçimlerin yapılmasını istedi. 10 yeni üniversitedeki seçimlerin 7-10 Mart tarihleri arasında tamamlanması istenmiş, Giresun Üniversitesi'nde ise seçimler tamamlanmıştı.

YASAL BOŞLUK

YÖK, 3 rektör ismini Köşk'e gönderecek. Sezer'in bu adaylardan atama yapıp yapmayacağı merak edilirken, YÖK'ün 3 aday belirlemesinin ve cumhurbaşkanının da atama yapmasının yasalara aykırı olduğu belirtiliyor. YÖK Kanunu'nda yeni kurulan üniversite rektörlerinin atanmasına ilişkin hiçbir düzenleme bulunmadığı kaydedilirken, YÖK yasal düzenleme bulunmamasına rağmen yeni üniversitelere tedviren rektör ataması yapmıştı.

Seçimler Kasım'da yapılmıştı

Tekirdağ, Düzce, Uşak, Burdur ve Ordu üniversitelerinde seçimler geçen Kasım ayında yapılırken, geriye kalan 10 yeni üniversitede ise seçimlerin 7-10 Mart tarihleri arasında tamamlanması istenmişti. Cumhurbaşkanı Sezer'in, YÖK'ün belirleyeceği isimler arasından 15 rektörü gider ayak atayacağı öne sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious