Ata'nın görüşlerini sansürledi mi?

Ata'nın görüşlerini sansürledi mi?.10367
  • Giriş : 10.11.2008 / 14:50:00

Can Dündar’ın ‘Mustafa’ belgeselinde, Atatürk’ün not defterindeki, Müslümanlık ve Türklük üzerine görüşlerinin sansürlediği ileri sürüldü...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hulki Cevizoğlu'nun sunduğu Ceviz Kabuğu programında Can Dündar'ın 'Mustafa' filmiyle ilgili gerçekler gün ışığına çıkarıldı. Programa katılan yazar Sinan Meydan, Dündar'ın, Atatürk'ün not defterindeki “Tanrı birdir ve büyüktür”, “Türk olmaktan gurur duyuyorum” ifadelerini sansürlediğine dikkat çekti.

Sinan Meydan, ”Dündar'ın 'Ben buldum' dediği Atatürk'ün not defterlerini, 1985'te Ali Mithat İnan'ın bulduğunu ve bunun yüksek lisans tezi olarak da kullanıldığını iddia etti. Öte yandan günlük bir gazetenin Atatürk'ün not defterlerinden hazırlanan bir kitabı geçen yıl okurlarına armağan ettiği de ortaya çıktı.

Can Dündar'ın “Mustafa” filmiyle yeniden tartışma alanına çekilen Mustafa Kemal Atatürk hakkında yapılan eleştiriler ve gerçekler bu hafta Ceviz Kabuğu'nda masaya yatırıldı. Programa konuk olan CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Necla Arat, “Benim Mustafa Kemal'im uçurumun kenarında yıkık bir devletten içeride ve dışarıda saygı gören yepyeni bir devlet yarattı” dedi.

Arat, Can Dündar'ın filminde karga kovalayan, yalnız, mutsuz ve korkuları olan bir Atatürk profili çıkarmasını eleştirerek, Mustafa Kemal'in o yıllarda Avrupa'da yapılması hayal bile edilemeyecek şeyleri başardığını söyledi.

Türklük ve Müslümanlıkla ilgili bölümler sansürlendi.

Filmde Atatürk'ün dinle ilgili zayıflığına vurgu yapıldığını belirten tarihçi Sinan Meydan, “Can Dündar, Ata'nın not defterlerinden yararlanırken 'Tanrı birdir ve büyüktür', 'Türk olmaktan gurur duyuyorum' ifadelerini görmezden gelmiş” dedi.

Meydan, “12 yıldır Atatürk'ü üzerine araştırmalar yapıyor onu anlamaya çalışıyorum. Ama 12 yıldır okuduğum Atatürk, Can Dündar'ın filmindeki Atatürk'e bırakın benzemeyi, yanından bile geçmiyor” diyerek başladığı konuşmasına önemli bir gerçeği gündeme getirerek devam etti. Meydan, Dündar'ın ilk kez kendisinin bulduğunu söylediği Atatürk'ün not defterlerinin 1985'te Ali Mithat İnan tarafından bulunduğunu ve yüksek lisans tezi olarak kullanıldığını söyledi.

Bu ifadeler nerede!

Bu defterlerin 1996'da da kitap haline getirildiğini kaydeden Meydan, Dündar'ın bu notları sansürlediğini de dile getirdi. Meydan şöyle devam etti: “Film izlendiğinde Atatürk'ün dinle ilgili zayıflığı konusunda vurgu yapılıyor. İzleyende böyle bir izlenim bırakıyor ve Can Dündar bu durumu Atatürk'ün defterlerine dayandırıyor. 18 numaralı not defterinde -yıl 1924- Atatürk ileride yapacaklarını sıralıyor ve sonuna iki kalın çizgi çekip Osmanlıca ”Tanrı birdir ve büyüktür“ yazıyor. Bu nerede?.. Dündar, Atatürk'ün Selanikli olmaktan gurur duyduğunu yazıyor. 24 numaralı günlükte de Türk olmaktan duyduğu gururdan söz ediyor. Bu nerede?.. Melankolik yalnızlığı içinde korkular duyan bir Mustafa Kemal gösteriliyor. Böyle bir Mustafa Kemal yok. Ölmeden 6 ay öncesine kadar Maya uygarlığını, Türklerin kökenini arayan, Hatay meselesini namus meselesi yapan bir Atatürk var. Elbette insan, aşırı yüceltmelere karşı çıkan bir insan O. Ben de sizden biriyim, kimseyi kendinizden fazla görmeyin diyen biri...”

(Yeniçağ)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*