Ata'nın kabri başörtülülere kapalı

Ata'nın kabri başörtülülere kapalı.12018
  • Giriş : 03.12.2008 / 12:03:00
  • Güncelleme : 03.12.2008 / 12:06:57

Özürlüler heyeti Anıtkabir'i ziyaret ederken iki özürlü annesi başörtülü oldukları gerekçesi Anıtkabir'e alınmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özürlülerden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve beraberindeki heyet, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Anıtkabir'i ziyaret etti.

Ziyaret sırasında iki özürlü annesi başörtülü oldukları gerekçesi Anıtkabir'e alınmadı. İçeriye girebilmek için bir süre görevlileri ikna etmeye çalışan başörtülüler, bunda başarılı olamayınca özürlü çocuklarını dışarıda beklemek zorunda kaldı.

Bakan Çubukçu, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, özürlülerle ilgili konfederasyon ve federasyon başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, özürlü öğrenciler, özürlü vatandaşlar, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanan sporcular ve 2008 ÖSS'de ilk 10 bine giren özürlü üniversite öğrencileriyle birlikte Anıtkabir'e ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Çubukçu'nun mozoleye çelenk bırakmasının adından saygı duruşunda bulunuldu. Çubukçu ve beraberindeki heyet daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Burada Anıtkabir özel defterini imzalayan Bakan Çubukçu, deftere şunları yazdı: "Ulu önder Atatürk. Özürlüler haftasında 8.5 milyon özürlü vatandaşımızı temsilen manevi huzurundayız. Özürlülük alanında yaşanan sorunlara kapsamlı ve akılcı çözümler oluşturmak yolundaki çabalarımızı güçlenerek sürmektedir. Bizler üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle, ilkeleriniz ve yol göstericiliğiniz ışığında çalışmalarımızı yorulmadan sürdüreceğiz."

Bakan Çubukçu'nun Anıtkabir ziyareti sırasında, törene katılmak için Anıtkabir'e gelen özürlü çocuklarına eşlik eden iki başörtülü bayan içeriye alınmadı. "Bizde özürlü annesiyiz, izin verin içeriye girelim" diyerek görevlileri ikna etmeye çalışan başörtülü bayanlar bunda başarılı olamayınca özürlü çocuklarını dışarıda beklemek zorunda kaldı. "Başınızı çene altından bağlamadığınız için sizi içeriye alamayız" karşılığını veren görevliler, başörtülü iki özürlü annesinin içeriye girmesine izin vermedi.

Bu arada Bakan Çubukçu ile birlikte Anıtkabir'i ziyaret eden özürlüler, özel olarak yapılan özürlü asansörüne binerek merdivenleri çıktı. Elmadağ Özürlüler Derneği Başkanı Havva Tiryaki, Anıtkabir'de olduğu gibi tüm kamu binalarına özürlü asansörleri monte edilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*