Ata'nın ölümünün 68. yıldönümü

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Türk halkının, Mustafa Kemal Atatürk'ü her geçen gün daha iyi anladığını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Durak, Atatürk'ün ölümünün 68. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, O'nu anlamanın ve aziz hatırasına saygılı olmanın en güzel yolunun, eserlerine ve ilkelerine titizlikle sahip çıkmak ve sonsuza dek yaşatmak olduğunu belirterek, şu görüşlere yer verdi: "O sadece büyük ve eşsiz bir askeri deha değil, aynı zamanda çağımızda benzerine çok az rastlanan bir siyasetçi, yurtsever bir Aydın ve eserleriyle milletine çağdaş medeniyetin aydınlığını hedef gösteren bir devlet adamıdır. Tarih, yaptığı büyük işlerle bilge insanlara özgü alçak gönüllülüğü birleştirebilen çok az insanı kaydetmiştir. O, 'Doğru zamanda çıkıp ulusuma hizmet ettimse beni bir Türk anası doğurmadı mı?' diyerek bağımsızlık, özgürlük ve çağdaşlaşma yolunda elde edilen bütün kazanımları milletine mal edecek kadar ben merkezcilikten uzaktır. O bir halk kahramanıdır ve halkının yüreğinde yaşıyor. Milletimiz, onun ilke ve eserlerini sahiplenerek çağdaşlık yolundaki kararlı yürüyüşünü sürdürecektir. Bu inançla Ulu Önderimiz'i ölümünün 68. yıldönümünde bir kez daha saygı, sevgi ve minnet duygularıyla anıyorum."

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 68. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, "O askeri ve siyasi bir dehaydı. Büyük önderin gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak bizimde tek hedefimizdir" dedi.

Öztürk mesajında şu görüşlere yer verdi; "10 Kasım, büyük milletimizin hafızasında tarihi öneme sahip bir gündür. Türk milleti, tarihin her döneminde insanlığa büyük değerler kazandırmıştır. Bunların başında da tarihe yön verme başarısını gösteren devlet adamları gelmektedir. Milletimiz, bu özelliğini geçtiğimiz yüzyılda büyük Atatürk'ün şahsiyetinde bir kere daha göstermiştir. Bugün yapmamız gereken, sahip olduğumuz değerlerin muhasebesini yapmak ve ileriye bakmaktır. Atatürk, hem milli mücadele, hem de Cumhuriyeti inşa sürecinde daima ileriye bakmış, ileriye yürümüştür. Bugün, büyük Atatürk'ün yolundan giden bizlere düşen görev yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious