Atatürk anıtını selamlamadılar ortalık karıştı

Atatürk anıtını selamlamadılar ortalık karıştı.19925
  • Giriş : 28.10.2008 / 16:19:00
  • Güncelleme : 28.10.2008 / 16:24:34

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde Atatürk anıtına çelenk koyma töreninde MHP-DTP krizi yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen Atatürk anıtına çelenk koyma töreninde MHP-DTP krizi yaşandı. Anıta çelenk bırakmayan DTP Marmaris İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yiğit'le aynı anda heykelin karşısına geçip Ata'yı selamlamak istemediklerini belirten MHP'lileri Kaymakam Serdar Polat ikna etti. Kaymakam Polat'ın devreye girmesinin ardından MHP'liler, bir adım önüne çıkarak, mesafeli durdukları Mustafa Yiğit'le Atatürk'ü selamladı.

Aralarında turistlerin de bulunduğu çok sayıda kişinin izlediği törende, Kaymakamlık, İlçe Garnizon Komutanlığı, Marmaris Belediye Başkanlığı, iktidar partisi AKP ve ana muhalefet partisi CHP'nin ardından heykele çelenk koyma sırası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan partilerin temsilcilerine gelince ortam gerildi. Çelenklerini törenden önce heykele bırakan MHP İlçe Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Atalay ve hemen ardından DTP İlçe Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yiğit, karşısında durup selamlamak için heykele doğru hareketlendi.

MHP İlçe Başkanı Gürbüz Gürcoşkun ile partinin ilçe yönetim kurulu üyelerinden Doğan Demiröz, DTP'li Yiğit'i görünce, heykel yerine Kaymakam Serdar Polat'a doğru yöneldi. Gürbüz Gürcoşkun, Kaymakam Polat'a, çelenk koymayan DTP'nin temsilcisiyle Atatürk Anıtı'nı selamlamak istemediklerini söyledi. Kısa bir gerginliğin ardından ikna olan MHP'li Gürcoşkun ve Demiröz de DTP'li Yiğit'in bir adım önüne çıkan arkadaşları Atalay'ın yanında yerini aldı. Mesafeli durmaya özen gösterdikleri Yiğit'le aynı anda Ata'yı selamladı.

Tören, TBMM'de grubu bulunmayan siyasi partiler, kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de anıtın karşısına geçmelerinin ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Törenden hemen sonra DTP'li Yiğit ayrılırken, MHP İlçe Başkanı Gürcoşkun gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Çelenk koymamaları halinde DTP'lilerle anıtın karşısına geçmeyeceklerini daha önceden Kaymakamlığa bildirdiklerini belirten Gürcoşkun, "Buna rağmen DTP'li şahsın, bizimle birlikte, aynı anda heykele yöneldiğini görünce tepkimizi gizleyemedik. DTP'nin anıta çelenk koymadığını hatırlatarak, kaymakamdan duruma müdahale etmesini istedik. Anak, sayın kaymakam, böylesine bir günde tatsızlık çıkmasını istemediğini, söylediklerimizi değerlendireceğini belirtip bizden programa devam etmemizi isteyince kendisini kıramadık" diye konuştu.

KAYMAKAM: BÜYÜTMEYİN

Kaymakam Serdar Polat da anıta DTP tarafından çelenk konulup konulmadığını tespit edeceklerini belirterek, "Büyütülecek bir şey değil, Gelişmeleri krize döndürmeye gerek yok. Çelenk konulup konulmadığını tespit edeceğiz. Sonuçta, yasa tüzük ne gerektiriyorsa, onu da yerine getireceğiz" dedi.
Öte yandan, anıtın etrafını kontrol eden gazeteciler DTP çelengine rastlayamadı.

KANALDHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*