'Atatürk Belgeseli'nin müziği Goran Bregoviç'ten

'Atatürk Belgeseli'nin müziği Goran Bregoviç'ten .22043
  • Giriş : 06.04.2008 / 11:44:00
  • Güncelleme : 06.04.2008 / 11:57:44

Balkan müziğinin dünyaca ünlü temsilcilerinden Goran Bregoviç, eylül ayında izlenime sunulması planlanan ''Atatürk Belgeseli''nin müziğini hazırlayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan bir eğlence merkezinde konser vermek için kente gelen Bregoviç, Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nde (BGC) düzenlediği basın toplantısında, Bursa'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Bregoviç, iki gün sahne alacağı Bursa'da müzikseverlere ''Düğün ve Cenaze Orkestrası'' ile yeni albümünde yer alan şarkılarını seslendireceğini belirtti.

İzleyicileriyle iyi vakit geçireceğine inandığını anlatan Bregoviç, bir gazetecinin, birçok ünlü filmin müziğini yaptığını anımsatarak bu konuda yeni bir çalışmasının olup olmadığını sorması üzerine şunları söyledi:

''Yapımcı firmayla Türkiye'de Eylül ayında çıkacak Atatürk ile ilgili bir belgesel hakkında görüşmem oldu. Şu an onu düşünüyorum. Yerel müzisyenlerle çalışacağım. Atatürk'ün yaşadığı yerleri ziyaret edeceğim. Belgesel müziği, kendisinin favori, sevdiği müziklerden olacak. Selanik, Makedonya ve Türkiye'de yaşıyordu. Ben de oraları gezeceğim ve müziği
yapacağım.''

Kalın bir kitap okuyarak, Atatürk hakkında bilgiye sahip olmaya çalıştığını ifade eden Bregoviç, bugüne kadar Atatürk'ün dışında hiçbir devlet adamı için böyle bir teklif almadığını ve böyle bir eser yapmadığını bildirdi.
Bregoviç, ''Teklif geldiğinde neler hissettiniz?' şeklindeki soruyu ise ''Atatürk ile ilgili böyle bir belgesel daha önce olmamış. Bu ilk olacak. Bu projenin, sadece kendim için değil tüm ekibim için büyük bir proje ve sorumluluk olduğunu düşünüyorum'' diye yanıtladı.Bregoviç, belgeseli hazırlayan firmanın adını açıklamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious