Atatürk Bükreş'te törenlerle anıldı

Atatürk Bükreş'te törenlerle anıldı.10041
  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 68. yıldönümünde Bükreş'te düzenlenen değişik tören ve programlarla anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bükreş'teki ilk program, Büyükelçi Ahmet Rıfat Ökçün ve Türk toplumu temsilcilerinin katılımı ile Calea Victoriei caddesi üzerinde bulunan Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Tören, saat 09.05'te iki dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Anma törenleriBüyükelçilik bünyesindeki konsolosluk toplantı salonunda düzenlenen etkinlikle sürdü. Buradaki programda Büyükelçi Ahmet Rıfat Ökçün, Fenerbahçeliler Derneği Başkanı ve işadamı Murat Bayhan ve Türk Kültür Sanat Komitesi (TÜRKSAK) Yönetim Kurulu Üyesi Efsun Özkıvanç'ın günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı.


-- Lübnan Okulu öğrencisi şiir okudu---

Büyükelçilikteki törende ayrıca Bükreş'teki Lübnan Okulu 3 / A Sınıfı öğrencisi Askeri Ataşe Kurmay Albay Elvan Celep'in oğlu Berkay Celep, "Bir çocuk gözüyle Atatürk" yazısını okudu. Program, Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan Atatürk'le ilgili 'belgesel'in sunumu ile sona erdi.


--- Türk Okullarında da Atatürk için anma programları düzenlendi---

Atatürk, Türk müteşebbisler tarafından kurulan Bükreş ve Köstence'deki Lumina Eğitim Kurumlarına bağlı Uluslararası Bükreş

(ICHB) ve Köstence Bilgisayar Liselerinde de (ICHC) düzenlenen programlarla anıldı.

İstiklal Marşı'nın okunması ve iki dakikalık Atatürk'e saygı duruşu ile başlayan Bükreş'teki anma töreni, ICHB Okul Müdür

Yardımcısı Sedat Can'ın günün anlam ve önemini anlatan konuşması ile devam etti. Daha sonra 8-A sınıfı öğrencilerinden Esin Alkan ve 7-B sınıfı öğrencisi Hasan Koray Yılmaz isimli öğrenciler, Atatürk'ün hayatını anlatan kompozisyonların okurken, "Atatürk'üz Biz" isimli şiiri seslendiren Asena Kars isimli birinci sınıf öğrencisi büyük alkış aldı.

Türkçe öğretmeninin hazırladığı " Ulu Önder Atatürk" konulu slayt sunumundan sonra Atatürk'le ile ilgili çocuklara sorular yöneltildi. Yüzlerce öğrenci ve misafirlerin katıldığı Atatürk'ü anma programında gögüslerinde Atatürk rozetleri taşıyan minik öğrenciler, yurtdışında da olsa Atatürk'ü unutmadıklarını ve onun gösterdiği yolda hareket ettiklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious