Atatürk Havalimanı yangınını ardından

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Atatürk Havalimanı’ndaki yangın enkazı 2 ay sonra kaldırılmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İhaleyi alan şirket ortaklarından Gülhan Özdemir, 26 Temmuz’da başlayan enkaz kaldırma işlerini bir ayda tamamlayacaklarını söyledi. Enkazı 1 milyon 200 bin YTL’ye satın alan Akçe Metal Kimya şirketinin, ihaledeki inatlaşma uğruna değerinin üzerinde fiyat verdiği öne sürüldü.

Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) tarafından yapılan ilk ihalede 20 bin metrekarelik alanı kapsayan yangın enkazı 350 bin YTL’ye satılmış ancak değer düşük bulunarak ihale iptal edilmişti. İkinci ihaleye katılan Akçe Metal Kimya, başka bir firma ile girdiği inatlaşma yüzünden enkaza değerinin üzerinde fiyat vererek 1 milyon 200 bin YTL’ye satın aldı.

Akçe Metal Kimya ortaklarından Gülhan Özdemir, "İkinci ihaleye yeterlilik alan 31 firma katıldı. Açık artırma sırasında bir firma ile inatlaştığımız için ’en yüksek fiyatı biz vereceğiz’ diyerek söz konusu bedeli verdik. İhale öncesinde yangın enkazını görmemiştik. Ancak şimdi yaptığımız tespitlerde değerinin neredeyse yarısı kadar zarardayız" dedi.

Enkaz kaldırılırken, yangından zarar gören şirketlerin sigorta eksperleri ile bilirkişinin de hazır bekleyeceği ve hurdaların kaldırılırken bulunması muhtemel kıymetli eşyaların değeri tespit edilerek sahiplerine teslim edileceği öğrenildi.

İşçiler, enkaz kaldırma çalışmalarına Sistem Lojistik binasından başladı. İç içe geçmiş metal levha ve profillerin

önce oksijen kaynağı ile kesilerek belli bir noktada istiflenirken, kamyonlarla döküm fabrikasına götürülecek malzemelerin eritilerek inşaat sektöründe kullanılmak üzere yeniden işleneceği ifade edildi.

Bir ay sonra temizlenmiş olarak DHMİ’ye teslim edilecek yangın sahasınının ise apron ya da terminal binasına dönüştürüleceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious