Atatürk Havalimanı'nda nefes kesen tatbikat

Atatürk Havalimanı'nda nefes kesen tatbikat.5892
  • Giriş : 16.01.2008 / 10:25:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 18:28:09

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda dün nefes kesen bir tatbikat vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mardin-İstanbul seferini yapan uçak, korsanlar tarafından kaçırılıp yolcular rehin alınınca Özel Tim hemen harekete geçti.

Saat 14.00. Mardin-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı, havalimanındaki Özel Kurtarma Timleri’ni her an bir eyleme karşı hazır tutmak amacıyla yapılan tatbikat gereği kaçırılıyor. Kule hemen acil alarma geçiyor. Güvenlik güçleri 10 dakikada görev yerlerini alıyor. Ve operasyon başlıyor.

Kaptan pilot özel şifrelerle uçakta elleri bombalı 3 terörist bulunduğunu bildiriyor. Kriz masası yakıt ikmali bahanesiyle korsanları ikna edip uçağı piste indiriyor.

Kurtarma planı hazırlanıyor ve korsanların uçak içindeki yerleri belirlendikten sonra özel timler harekete geçiyor. Uçağın etrafı sarılıyor.

Özel Timler 5 farklı noktadan sessizce uçağın içine giriyor ve korsanları sadece 5 dakikada etkisiz hale getiriyor. Yetkililer operasyonu kuleden canlı yayınla izliyor.

Korsanlar uçaktan indirilip gözaltına alınıyor. Yolcular da tahliye edildikten sonra Timler uçak içinde bomba taraması yapıyor. Ve böylece Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu'nun gerçekleştirdiği tatbikat başarılı bir şekilde sonuçlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious