Atatürk Havalimanı'nda yangın (5)

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

İstanbul Vali Vekili Fikret Kasapoğlu Atatürk Havalimanı'nda yangınla ilgili incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yangının içeride kaynak yapıldığı sırada dikkatsizlik sonucu çıkmış olabileceğini belirten Kasapoğlu, yangında çok sayıda kargo malzemesinin depolarıyla birlikte yandığını, hasar için bir açıklama yapmanın erken olduğunu ifade etti.

Yangında can kaybı yaşanmadığına işaret eden Kasapoğlu, birkaç işçinin dumandan etkilendiğini, onların da tedavisinin ayakta yapıldığını kaydetti.

Atatürk Havalimanı Mülki İdari Amiri ve Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu'da dumanların görülmesiyle birlikte yangına havalimanı itfaiye ekiplerin müdahale ettiğini, daha sonra da çevre ilçelerden gelen itfaiye ekipleriyle söndürme çalışmalarının yapıldığını söyledi. Yangının meydana geldiği kargo bölümlerinde bulunan yaklaşık 2 bin işçinin içeriden kaçarak dışarı çıktığını, bu sırada üç kişinin de kimyasal madde ve dumandan ağır şekilde etkilendiğini belirten Müftüoğlu, içeride radyo aktif madde olduğu için, itfaiyecilerin bile içeri girmesine izin verilmediğini açıkladı. Müftüoğlu, "Soğutma işlemlerinin tamamlanmasının ardından gerekli önlemler alınarak içerideki durum incelenecek ve bu konuda gerekli açıklamalar yapılacak." dedi.

Kargo trafiğinin bundan sonra Türk Hava Yolları'na ait Kargo Terminali ve PTT terminalinden sürdürüleceğini kaydeden Müftüoğlu, yangın sırasında hava trafiğinde kısa süreli rötarların yaşandığını ancak yolcu terminalinde her hangi bir panik ve korkunun olmadığını öne sürdü. Vali Yardımcısı Müftüoğlu, yükselen dumanlardan VİP terminalinin etkilendiğini sözlerine ekledi.

Yangın sırasında Kargo Terminali'nden mal alan Sebahattin Yıldız, her şeyin bir anda olduğunu söyledi. Yıldız, olayı şöyle anlattı: "Kargodan 800 adet cep telefonunu arabaya yükledim, geriye kalan 200 adeti almak için kapıda bekliyordum. Bir anda içeriden dumanların geldiğini gördüm. Dumanlarla birlikte siren sesleri çalmaya başladı, çalışan işçiler panik ve korku içerisinde kaçıştığını gördüm. Dışarı çıktığımızda bir anda bütün çatıyı alevlerin sardığını, her tarafı dumanların kapladığını gördük. Her şey çok kısa bir sürede oldu. Yangın küçük patlamalarla büyüyerek devam etti."

Gümrük memuru Galip Düzce ise yangın sırasında içeride olduğunu belirterek, dumanların ilk olarak Çelebi Antrepo yanındaki Sistem Lojistik'in depolarından yükseldiğiniğı söyledi. Düzce, "Dumanlar bir anda aleve dönüştü. Herkes panikle dışarı çıktı. İçeride yaşanan panik dışarıda da devam etti" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious