Atatürk Havalimanı'nda yoğun trafik

Atatürk Havalimanı'nda yoğun trafik.8526
  • Giriş : 30.05.2008 / 23:53:00

Eurocontrol analiz sonuçlarına göre, Atatürk Havalimanı 2008 yılının ilk üç aylık döneminde yüzde 8 büyüme ile Avrupa’da uçak trafiği en çok artan havalimanı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eurocontrol analiz sonuçlarına göre, Atatürk Havalimanı 2008 yılının ilk üç aylık döneminde yüzde 8 büyüme ile Avrupa’da uçak trafiği en çok artan havalimanı oldu.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, petrol krizi nedeniyle havayolu işletmelerinin bilet fiyatlarını arttırma ve sefer sayılarını düşürme gibi yöntemlere başvurması, Avrupa genelinde pek çok havalimanında uçak trafiğinin azalmasına neden oldu.

Açıklamada, Eurocontrol’ün hazırladığı rapora göre, Avrupa’nın en yoğun hava limanlarından olan Paris(CDG), Madrid(Barajas) ve Roma Havaalanlarında uçak trafiğinde herhangi bir artış yaşanmazken, Frankfurt, Londra, Amsterdam, Münih, Barcelona, Milan, Paris (Orly) havaalanlarında uçak trafiğinde yüzde 6’lara varan düşüşler gözlendiği bildirildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında şunlar söylendi:
“Atatürk ve Viyana Havalimanları, yüzde 8 büyüme ile Avrupa’da uçak trafiği en çok artan havalimanları olurken, Dublin Havaalanı yüzde 4, Londra Havaalanı yüzde 3, Zürih Havaalanı ise yüzde 2 büyüme kaydetti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde Atatürk Havalimanı’nda faaliyet gösteren Slot Koordinasyon Merkezi’nin, slot tahsislerindeki gerçekçi planlamaları ile havaalanı kapasitesinin en üst seviyede kullanılması söz konusu artışta önemli rol oynadı. Slot Koordinasyon Merkezi, uçuş trafiğindeki yoğunluk nedeniyle havayolu işletmelerinin almış oldukları slot saatlerine uygun sefer düzenlemesi, uçuş tarifelerinde değişiklik yapmamaları, olabilecek değişikliklerin zamanında yapılması amacıyla bu yılın başında performans karnesi uygulaması başlatmıştı.

Söz konusu uygulamaya göre, slot saat diliminde uçmayan, iptal etmeyen ve slotsuz sefer düzenleyen yerli ve yabancı havayolu işletmelerinin slot ve uçuş izinlerinde sınırlandırma yapılarak, yeni slot taleplerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve meydan kapasitesinin optimum kullanımı sağlandı.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious