Atatürk heykelleri kaldırılıyor iddiası halkı tedirgin etti!

  • Giriş : 21.11.2007 / 17:06:00

ABD'deki Yahudi lobisince dile getirilen, “Türkiye’deki Atatürk heykelleri kaldırılacak iddası tedirgin etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'deki Yahudi lobisince dile getirilen, “Türkiye’deki Atatürk heykelleri kaldırılacak, AB de okullardaki Atatürk resimlerinin kaldırılmasını istiyor” şeklindeki iddiaların ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e benzemeyen heykellerin kaldırılarak yerlerine yenisinin yapılacağını açıklaması vatandaşlar arasında şüpheyle karşılandı.

AKP iktidarı döneminde Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Kitabından Atatürk’ün 10’ncu Yıl Nutku’nun çıkartılması, yine AKP’li milletvekili Hüsrev Kutlu’nun Meclis’teki mareşal üniformalı Atatürk resminin kaldırılmasını talep etmesi, “Heykeller, Atatürk’e benzemiyor bahanesiyle kaldırılacak, yerlerine yenisi konulmayacak” endişesini beraberinde getirdi.

AKP şüphesi


Vatandaşlar, Türkiye’nin Atatürk’e benzemeyen ve bakımsızlık yüzünden dökülen heykeller cenneti haline gelmesinden duydukları rahatsızlıkları dile getirirken, geçmişte Atatürk ile ilgili çok sayıda polemik yaratan AKP’nin bu uygulamasına şüphe ile yaklaşıyor. Tercüman, daha önce milli günlerde resmi dairelere asılan Atatürk resimlerinin de Ulu Önder’e benzemediğini savunmuş ve büyük yankı uyandırmıştı.

Atatürk’e benzemeyen resim ve heykellerin varlığını kabul eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, “Ne yazık ki bazı yerlerde Atatürk’ün adına yakışmayacak çapta Atatürk anıtları var” diyerek olayın vahametine dikkat çekti.

Dedikodular rahatsız ediyor


“Kurumları uyararak bu tür heykellerin kaldırılmasını isteyeceğiz” diyen Bakan Günay, Atatürk anıtları konusunda bir dikkat geliştirilmesi gerektiğini savunurken, vatandaşlar, resmi dairelerdeki Atatürk resimlerinin kaldırılacağı dedikodularının ayyuka çıktığı bir dönemde söz konusu uygulamanın devreye girmesine sıcak bakmayacaklarını dile getiriliyorlar.

Bakan Günay ise, konunun sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı ilgilendirmediğini, belediyeler, valilikler ve sivil toplum örgütleriyle iç içe çalışma ihtiyacı içinde bulunduklarını kaydetti.

Atatürk’ün adına yakışmıyor

 
Cumhuriyet değerlerine sahip çıkılması ve bugünlere nasıl gelindiğinin çok iyi anlaşılması açısından Ata’nın adına yakışır anıtlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Günay’ın, “Ne yazık ki, bazı yerlerde Atatürk’ün adına yakışmayacak çapta Atatürk anıtları var. Atatürk anıtları konusunda da bir dikkat geliştireceğiz. Mutlaka Atatürk’e yakışır olmalı.

Çok çirkin anıtlar var” diyerek örnek gösterdiği Ankara’nın göbeğinde, Mithatpaşa Caddesi’ndeki SSK Genel Müdürlüğünün önündeki Atatürk anıtını Tercüman fotoğrafladı. Vatandaşlar, Atatürk’e hiç benzemeyen bu büstü yadırgarken, yerine yenisinin yapılması için yetkilileri göreve davet ettiler. Ancak önce anıtın yapılmasını, ardından benzemeyen heykellerin yıkılmasını talep ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious