Atatürk ile ilgili ezber bozan belge

Atatürk ile ilgili ezber bozan belge.12614
  • Giriş : 27.05.2009 / 04:39:00
  • Güncelleme : 26.05.2009 / 22:54:41

Zübeyde Hanım’ın hatim duası vasiyeti, Atatürk’ün 1921’den önce vefat eden 4 kardeşi olduğunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DARÜŞŞAFAKA Cemiyeti'nin arşivinden çıkan bir belge Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün kardeşleri ve yakın akrabalarına ilişkin yeni bilgileri ortaya çıkardı. Belgeye göre, Atatürk'ün dördü 1921'e kadar vefat eden beş kardeşi vardı. Habertürk yazarı Murat Bardakçı'nın yazısında yer alan bilgilere göre Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın 28 Ekim 1921'te Darüşşafaka'ya bağışladığı 20 bin kuruş karşılığı aile mensuplarının ruhlarına Kadir gecelerinde hatim indirilmesini istediği belirtiliyor.

3'Ü KIZ 3'Ü ERKEK ALTI KARDEŞ

ZÜBEYDE Hanım'ın o tarihte hayatta bulunan akbarabaları hariç hatim duası için verdiği isimler şunlar: Kızları İsmet ve Naciye, oğulları Ömer ve Ahmed ile manevî kızları Rabia Hanım. O tarihte hayatta olan Mustafa Kemal ile Makbule Hanım listede yer almıyor. Buna göre Mustafa Kemal'in 1921'e vefat eden 4 kardeşi daha olduğu ortaya çıkıyor. Ailede ayrıca manevi evlat olarak Rabia isimli bir kız da bulunuyor.

LİSTEDE ÜVEY BABASI DA VAR

DARÜŞŞAFAKA'YA verilen vasiyet belgesinde Zübeyde Hanım, Atatürk'ün de babası olan ilk eşi Ali Rıza Efendi'den 'Ali' diye söz ederken ikinci eşi, Atatürk'ün üvey babası Ragıp Bey'e de yer vermiş. Zübeyde Hanım'ın dua istediği akrabaları arasında Ragıp Bey'in kardeşi Hüseyin Efendi ile babası Feyzullah Efendi, annesi Ayşe, büyükannesi Emetullah, anneannesi Emine ile teyzesi Fatma Hanımlar bulunuyor.

İlmiye Çığ, profesör değil 'uzman'mış

BAŞÖRTÜSÜ tartışmalarının alevlendiği dönemde 'Sümerler'de başörtüyü fahişeler takardı' iddiasıyla tanınan ve medya tarafından Sümerolog Profesör diye takdim edilen Muazzez İlmiye Çığ'ın değil profesör, doktora bile yapmadığı ortaya çıktı. Dil Tarih'te Sümeroloji değil Hititoloji bbölümüne kayıt yaptıran Çığ 'arşivci kütüphaneci' sıfatıyla memurluk yapmış. İlmiye Çığ 'Bine çekemeyen hocalar var. Ne derlerse desinler umrumda değil. Sümer dilinin etimolojisi üzerinde çalıştım. Ben profesör değilim. Bana zorla bu unvanı takıyorlar. Müzede uzman olarak çalıştım' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*