Atatürk Kosova'da törenlerle anıldı

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Vefatının 68.yılında Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Kosova'da düzenlenen törenlerle anılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlk tören Kosova'da KFOR Barış Gücü bünyesi altında görev yapan Türk askeri 'Sultan Murat Kışlası'nda düzenlediği törenle andı. Sabah başlayan törende, Kosova Türk Temsili Heyeti Başkanı Kurmay Albay Cem Hatunoğlu'nun Atatürk'ün büstüne çelenk koymasıyla başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende bir konuşma yapan Türk Taburu adına bir konuşma yapan Üsteğmen Tahsin Güngör, "Atatürk, milletin tarihi seyrini değiştirebilecek üstün meziyetleri sayesinde, memleketi askeri ve siyasi zaferlerle uçurumun kenarından kurtarmıştır. Her türlü imkansızlığa rağmen inandığı fikri tatbik ederek 'Ya İstiklal, Ya ölüm' parolası ile milli mücadele kazanmış ve yepyeni bir hüviyette çağdaş bir devlet yaratmıştır" dedi.

İkinci tören Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı'nın katkıları ile Türkiye ve Balkanlar'ın muhtelif köşelerinde okunan mevlitlerle anıldı. Osmanlı'dan kalma tarihi Sinan Paşa Camiinde bugün Cuma namazı öncesi okunan mevlide Kosova halkı büyük ilgi gösterdi.

Ardından Mamuşa'da Hacı Ömer Lütfü İlkokulunda düzenlenen bir törenle Atatürk anıldı. İlkokul öğrencilerinin Atatürk'e hitaben yazdığı şiirlerin okunduğu törende, Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı ve küçük bir öğrencinin okuduğu İstiklal Marşı şiiri katılanları duygulandırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious