Atatürk portresin indirme iddiası: 4 gözaltı

Atatürk portresin indirme iddiası: 4 gözaltı.16039
  • Giriş : 01.04.2008 / 18:25:00

Malatya İhya Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği(İhya-Der) tarafından düzenlenen bir konferansta, 4 kişi salondaki Atatürk portresi indirmek suçundan gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şahıslar Atatürk aleyhine işlenen suçlar kapsamında sevk edildikleri adli merciler tarafından serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre; Malatya Belediyesi Konferans Salonu'nda 29 Mart 2008 günü İhya-Der tarafından Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Yazar Mehmet Göktaş'ın konuşmacı olarak katıldığı konferans düzenlendi. Programda salonda bulunan Atatürk posterinin indirildiği gerekçesi ile E.Ö., M.Y., Ş.A. ve N.S. isimli şahıslar emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

Konu hakkında emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada şöyle denildi: "İhya-der tarafından kutlu doğum haftası münasebetiyle konferans düzenlendiği sırada görevlilerimizce Atatürk posterinin salon içerisinde olmadığı görülerek yapılan araştırmada posterin protokol odasında bulunduğu tespit edilmiştir. Konu ile ilgili Atatürk aleyhine işlenen suçlar kapsamında yakalanan şüpheli şahıslar alınan ifadelerinin ardından sevk edildikleri adli mercilerce salıverilmişlerdir."

Konu ile ilgili bir açıklama da Belediye'den geldi. Belediye konferans salonunu 100 YTL karşılığında encümen kararı ile İhya-Der'e kiraladığını belirtilen açıklamada, "Program günü salon, ilgili derneğe, Atatürk portresi ve Türk bayraklarının asılı olduğu şekliyle teslim edilmiştir. Program sırasında Emniyet Müdürlüğü'nden görevli polis memurunun, Atatürk portresinin yerinde olmadığını haber vermesi üzerine, Atatürk portresi belediyemizin görevli nöbetçi personeli tarafından konferans devam ederken tekrar yerine asılmıştır. Ayrıca dernek yetkililerinin de imzaladığı Konferans Salonu Kira sözleşmesinin 9. Maddesinde, 'Düzenlenen programda vuku bulabilecek mali, hukuki ve cezai sorumluluk tamamen program sahiplerine aittir.' denilmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious