Atatürk Üniversitesi'ne yabancı öğrenci

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde bulunan fakülte ve yüksek okullara 181 yabancı uyruklu öğrenci alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler ve uyruğundan biri Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olan çift uyruklu öğrencilerin ise yabancı uyruklu öğrenci kontenjanları için başvuruda bulunamayacakları belirtildi. Adayların başvuru esnasında bu durumuna ilişkin belge getirmeleri isteniyor.

Yabancı uyruklu öğrenci alınacak olan fakülte ve ya yüksekokulların kontenjanları şöyle; Diş Hekimliği Fakültesi 2, Eczacılık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi; Alman Dili ve Edebiyatı 5, Arap Dili ve Edebiyatı 4, Arkeoloji 1, Biyoloji 4, Coğrafya 2, Fars Dili ve Edebiyatı 4, Felsefe 2, Fizik 3, Fransız Dili ve Edebiyatı 5, İngiliz Dili ve Edebiyatı 7, Kimya 3, Matematik 4, Sanat Tarihi 1, Sosyoloji 1, Tarih 3, Türk Dili ve Edebiyatı 2, Hemşirelik Yüksekokulu 3, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi; İktisat 5, İşletme 5, İlahiyat Fakültesi; İlahiyat 1, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği 2, İletişim Fakültesi; Gazetecilik 1, Radyo, Sinema ve Televizyon 2, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi; Almanca Öğretmenliği 5, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 1, Biyoloji Öğretmenliği 2, Coğrafya Öğretmenliği 2, Felsefe Grubu Öğretmenliği 2, Fen Bilgisi Öğretmenliği 4, Fizik Öğretmenliği 2, Fransızca Öğretmenliği 5, İlköğretim Matematik Öğretmenliği 4, İngilizce Öğretmenliği 10, Kimya Öğretmenliği 2, Matematik Öğretmenliği 2, Okul Öncesi Öğretmenliği 2, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 2, Sınıf Öğretmenliği 5, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 4, Tarih Öğretmenliği 2, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 3, Türkçe Öğretmenliği 5, Mühendislik Fakültesi; Çevre Mühendisliği 2, İnşaat Mühendisliği 2, Kimya Mühendisliği 2, Makine Mühendisliği 2, Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1, Tıp Fakültesi 5, Veteriner Fakültesi 2, Ziraat Fakültesi; Gıda Mühendisliği 2, Peyzaj Mimarlığı 1, Ziraat Mühendisliği 11, Erzurum Sağlık Yüksekokulu; Ebelik 1, Hemşirelik 2. Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul edilecek fakülte ve yüksekokullardeki kontenjanlar ise şöyle; Güzel Sanatlar Fakültesi; Heykel 1, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi; Resim-İş Öğretmenliği 1, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 1, Müzik Öğretmenliği 1, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu; Antrenörlük Eğitimi 1, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 1, Spor Yöneticiliği 1.

Adayların müracaat için aşağıdaki koşullardan en az birine sahip olmaları öngörülüyor.

1. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı(YÖS) Temel Öğrenme Becerileri testinden en az 40'ın altında puan almamak kaydıyla 2005 ve 2006 YÖS sonuçları

2. SAT (Scholastic Assessment test) sınavından toplam en az 1000 puan ve en az 500 matematik puanı almış adaylar.

3. ACT (American College Test) sınavından en az 21 puan almış adaylar.

4. GCE (General Certificate Education) sınavından en az biri başvurulan bölümle ilgili olmak üzere en az 3 konuda A seviyesi puan almış adaylar.

5. Uluslararası Bakalorya diplomasına sahip ve diploma notu en az 28 olan adaylar.

6. Lübnan'da yapılan bakalorya (Baccalaureat Libanais) sınavında, fen dalında (Scientific Stream) diploma notu en az 13 olan adaylar.

7. Ürdün ve Filistin'de yapılan Tawjihi sınavında, fen dalında (Scientific Stream) tüm derslerden alınan sınav notu ortalaması en az 80 olan adaylar

8. ABITUR sınavından en az 4 puan almış adaylar.

Bu arada, öğretim dili Türkçe olan yükseköğretim programlarına kabul edilen adayların, kaydolduktan sonra öğrenimlerine başlama zamanları Türkçe Testinden alacakları sonuçlara bağlı. Bu adaylardan, (a) Türkçesi yeterli olanlar (A Düzeyi), yükseköğretim kurumlarındaki öğrenimlerine hemen başlayabileceklerdir. (b) Türkçesi kısa zamanda yeterli duruma gelebilecek olan adaylar (B Düzeyi), yükseköğrenime devam ederken, Türkçelerini ilerletmekle yükümlü tutulacaklardır. (c) Türkçesi yetersiz olarak değerlendirilen adaylar (C Düzeyi) ise, izinli sayılacakları bir yıl sonuna kadar Türkçe öğrenmekle yükümlü tutulacaklar ve Türkçe öğrendiklerini kanıtladıktan sonra kaydedildikleri yükseköğretim kurumuna devam edebileceklerdir. Adayların yetenek sınavları; 31 Ağustos- 1 Eylül 2006 tarihleri arasında, kesin kayıtlar ise 4 Eylül- 11 Eylül 2006 tarihlerinde yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious