Atatürk’e doğum günü töreni

Atatürk’e doğum günü töreni.16039
  • Giriş : 20.05.2009 / 10:15:00

“Atatürk’ü doğum gününde anmak daha güzel. Ölmediğini de gösteriyor.”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, “gerçek doğum günüm” diye nitelendirdiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda Genelkurmay'da düzenlenen özel törenle anıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Atatürk'ü doğum gününde anmak daha güzel. Ölmediğini de gösteriyor. Bu nedenle 19 Mayıs'ta onu anmayı düşündük” dedi.

Genelkurmay Karargâhı'ndaki etkinlikler, Başbuğ'un direktifiyle ilk kez gerçekleştirildi. Anmaya Başbuğ'un yanı sıra kuvvet komutanları ve davetliler katıldı. Benzer anma etkinlikleri İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak ve Kâzım Karabekir için de gerçekleştirilecek. Bu kapsamda ilk önce yerli ve yabancı akademisyenlerin katılımıyla Orbay Salonu'nda bir açıkoturum gerçekleştirildi. Prof. İlber Ortaylı'nın yönetimindeki açıkoturumun ilk bölümünde ABD'den Prof. George W. Gawrych, Prof. Utkan Kocatürk ve Prof. Andrew Mango birer konuşma yaptı. Gawrych, Atatürk'ün tam bir askeri deha ve muhteşem bir asker olduğunu dile getirdi. Gawrych, Başbuğ'un “Atatürk'ün eserlerinin ABD'de ne kadar referans kitabı olarak kullanıldığı” sorusuna şu yanıtı verdi: “ABD'de bu eserlere atıfa rastlamadım. Ama düşünce derinliği beni çok etkiledi. Genç subayların görüşlerine yer vermesi önemliydi.”

Türkçe'nin “bu coğrafyanın ortak dili” olduğunu belirten Mango, “Abdülhamid'in kurduğu aşiret mekteplerinde Kürt-Arap rekabeti vardı. Ancak Kürt-Türkmen rekabeti yoktu. Anadolu halkı arasında bir sorun yoktu. Ortak dilleri Türkçeydi. Kurtuluş Savaşı'nı kazanan Ordu, ulusun oluşmasına hizmet etti. Türklük birleştiren bir kimliktir” dedi. Mango, federalizme ilişkin soru üzerine, “Federalizm tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir yapıdır. Birliktelik alışkanlığı azaldığı zaman, etnik unsurlara bölündüğü zaman yeniden birleştirilmesi hemen hemen imkânsızdır” diye konuştu. Etkinliğin ikinci oturumunda Prof. Justin McCarthy, Prof. Salahi R. Sonyel konuştu. McCarthy, Başbuğ'un sorusu üzerine, ABD medyasında güçlü bir önyargı bulunduğunu belirterek, “Batılıların pek çoğu Türkler hakkında çok az şey biliyor. Britanyalı gazeteciler özellikle bu konuda çok kötü” dedi.

Cumhuriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*