'Atatürk'e hakaret' davasında beraat

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Yazdığı "Latife Hanım" adlı kitapta "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" ettiği iddiasıyla Bağcılar Adliyesi'nde açılan davavada yargılanan yazar İpek Çalışlar beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada "Atatürk'ün hatırasına basın yoluyla hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı" gerekçesiyle beraatine karar verilen Çalışlar, "Bu sonucu bekliyordum. Kitabın tamamına bakıldığında Atatürk'ün manevi şahsiyetini küçük düşürme gibi bir ibarenin söz konusu bile olamayacağı görülecektir. Mahkeme de bunu gördü ve adil bir karar verdi." diye konuştu.

Bağcılar 2. Asliye Mahkemesi'nde görülen yazar İpek Çalışlar davasanın karar duruşması gerçekleştirildi. Saat 11.30'da başlayan duruşmada taraflar ve taraf avukatları ile birlikte yazarlar Hasan Cemal, Ahmet Altan, Oral Çalışlar ve İpek Çalışlar'ın arkadaşları katıldı. İddianame hakındaki görüşü sorulan yazar İpek Çalışlar, hem yazılı hemde sözlü olarak savunma yaptı. Çalışlar savunmasında: " Tarihi bir biyografi olan 'Latife Hanım' kitabımda Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir pragraftan dolayı Atatürk'ün manevi şahsiyetine hakaret ettiğim iddia ediliyor. Cumhuriyet ilan edilmeden önce yaşanmış tarihi bir olayın aktarımı ile Aatürk'e hakaret ettiğim öne sürülüyor. Atatürk için 'Korkak' imasında bulunduğum belirtiliyor. Benim kitabımda böyle bir ibare sözkonusu değildir. Bu savcının iddianemesinde yer verdiği bir kelimedir. Latife Hanım kitabı ile ilgili topladığım bilgiler arasında Topal Osman olayı ile ilgili bilgilere de ulaşınca bu olayı birinci ağızdan kitabıma aktardım. Atatürk'ün Çankaya Köşkünden Latife Hanım'ın kız kardeşi ile birlikte tebdili kıyafetle ayrılması daha sonra harekatı yönetip, kuşatmanın kırılmasının sağlanması benim değerlendirmeme göre hakaret değil, bir olayın anlatımıdır. Kendisini korumakla görevli muhafızlarca kuşatılmış evinden tehlikeyi göze alarak çıkmasıda zaten korkak kişinin yapacağı iş değildir." dedi.

Çalışlar sözlerini şöyle sürdürdü: " Anlatım Çankaya kuşatıldığı sırada orada bulunan Latife Hanım'ın kız kardeşi Vecihe Hanıma aittir. Veciha hanım ölene kadar bu anısını en yakınlarıyla paylaşmıştır. Ben bu kitap çalışması sırasında bu alıntıyı onlardan dinledim." Çalışlar daha sonra "Latife Hanım" kitıbanın yaklaşık 85 bin kişi tarafından sevilerek onkunduğunu dikkate alınmasını ayrıca Topal Osman olayının başka kitaplarda yer aldığını ve bunun tarihçiler tarafından aydınlatılabiceğini söyledi.

Sanık avukatının müvekkili hakkında beraat istemini dikkate alan mahkeme heyeti Atatürk'ün hatırasına basın yoluyla hakaret suçunun unsurları oluşmadığına kanaat getirerek Çalışlar'ın beraatine karar verdi. Adliye çıkışında basın mensuplarına kararı değerlendiren Çalışlar "Mahkme adil bir karar verdi. Bugüne kadar ki duruşmalara katılmadım. Gerginlik olsun istemedim. Kimseyi zor durumda bırakmak istemedim. Ancak bugün adliye önünde gerginlik oluşturacak guruplar yok. Yazar ve gazetci arkadaşlarımda destek için buraya geldiler. Böyle bir günde yanımda olmaları beni sevindirdi." dedi.

-GAZETECİ AHMET ALTAN'DA BERAAT ETTİ-

Gazeteci-yazar Ahmet Altan, ''Basın Kanunu'na muhalefet ettiği'' iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti. Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada , Hürriyet Gazetesi'nin 26 Şubat 2006 tarihli baskısının pazar ekinde yayınlanan ''Adını Kaybeden Çocuk'' başlıklı yazısında, ''görülmekte olan bir davanın sonucu bağlanmadan hakim ve mahkeme işlemleri hakkında mütalaa yayınladığı'' iddiasıyla yargılanan Altan hakkında suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat karar verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious