Atatürk'e hakaret etti!

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Maltepe'de trende arkadaşlarıyla konuşurken Atatürk'e hakaret ettiği iddia edilen bir kişi güvenlik görevlisi tarafından Bostancı istasyonunda trenden indirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre olay sabah 09.30'da meydana geldi. Erenköy'de çalıştığı işyerine gitmek için banliyö trenine binen Osman Ergün (25) arkadaşlarıyla Kürtçe sohbet etmeye başladı. Bu sırada trende güvenlik görevlisi olarak görev yapan ve ismi öğrenilemeyen bir kişi Ergün ve arkadaşlarının Atatürk'e hakaret ettiklerini ileri sürerek trenden inmelerini istedi. Bostancı tren istasyonunda güvenlik görevlileri tarafından arkadaşlarıyla birlikte trenden indirilen Ergün ve arkadaşları ile güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Ergün'ün arkadaşları istasyonu terk ederken, Ergün istasyona çağırılan polis tarafından gözaltına alınarak Küçükyalı Polis Merkezi'ne getirildi.

Kartal Adliyesi'ne getirilen Ergün burada cumhuriyet savcısına verdiği ifadenin ardından tutklama istemiyle Nöbetçi 1.Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Hakim Şeyma Kelebek'e ifade veren Ergün tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hakim karşısına çıkmadan önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ergün, suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek şöyle konuştu: "Trenle yolculuk ederken bir güvenlik görevlisi yanımdaki arkadaşımla tartışmaya başladı, bu sırada aralarında itişme meydana geldi. Daha sonra Bostancı Tren İstasyonu'nda güvenlik görevlisi ile birlikte trenden indik. Bu olaylar sırasında ben yanlarında duruyordum sadece. Güvenlik görevlisi arkadaşımın gözüne gözyaşartıcı sprey sıkınca arkadaşım kaçtı, ben kaçmadım. Sonra yanıma iki güvenlik görevlisi daha geldi ve beni istasyonun içine götürdüler. Burada bana bağırıp çağırmaya başladılar. Trende arkadaşım ile tartışan güvenlik görevlisi bizim 10 Kasım ile ilgili konuştuğumuzu ve benim Atatürk'e hakaret ettiğimi söyledi. Daha sonra beni istasyona gelen polis ekiplerine teslim ettiler."

Ergün, arkadaşlarıyla gerçekleştirdiği konuşmalarda Atatürk'ün isminin geçmediğini belirterek, eğitimci bir aileden geldiğini dört amcası ile kardeşinin öğretmen olduklarını Atatürk'e hakaret etmek için hiçbir sebebi olmadığını kaydederek suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Kardeşine destek için adliyeye gelen Osman Ergün'ün ağabeyi Ali Ergün de ailede birçok kişinin eğitimci olduğunu ve cumhuriyetçi yapıya sahip olduklarını söyleyerek, yapılan suçlamanın utanç verici olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious