Atatürk'le ilgili tarihi belgeler Azerbaycan'da

Atatürk'le ilgili tarihi belgeler Azerbaycan'da.9517
  • Giriş : 15.11.2007 / 12:19:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 13:37:55

Rus arşivleri 60 yıl aradan sonra Azerbaycan'a teslim edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atatürk Araştırma Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Utkan Kocatürk Atatürk’le ilgili tarihi belgelerin yer aldığı Rus arşivlerinin 60 yıl aradan sonra Azerbaycan’a teslim edildiğini bildirdi. Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nizami Caferov ise Rusya’dan alınan belgelerin kitap haline getirilip yayınlanacağını söyledi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen, 6. Uluslararası Atatürk Kongresi devam ediyor. 70 yabancı, 165 yerli bilim adamının katıldığı kongre 16 Kasım’da sona erecek.

Atatürk’ün fikir ve düşünceleriyle ilgili orijinal bildirilerin sunulduğunu anlatan Prof. Dr. Utkan Kocatürk, kongrede Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihine ışık tutacak konuşmaların yapıldığını belirtti.

ATATÜRKLE İLGİLİ RUS ARŞİVİ AZERBAYCAN'DA

Atatürk’le ilgili tarihi belgelerin yer aldığı Rus arşivlerinin Azerbaycan’a teslim edildiğini belirten Kocatürk, 60 yıl aradan sonra gün ışığına çıkan bu belgelerin Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nizami Caferov’un girişimleriyle, kitaba dönüştürüleceğini ve böylece Türk devrim tarihine bir katkı daha sunulacağını belirtti.

Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı Caferov ise açıklamasında, Rusya’dan alınan belgelerin özenle kitap haline getirileceğini söyledi. Bu zamana kadar Atatürk’le ilgili 50 kitabın çevirisini yaptırdıklarını ve Azerbaycan halkının, Atatürk’ü severek anlamasını arzusunda olduklarını kaydeden Caferov, Atatürk ile ilgili belgesel filmler de hazırladıklarını, bunların yanı sıra Türkiye’den bilim adamlarıyla çalışmalar yaptıklarını da belirtti.

Kitap, Türk ve Azeri bilimadamlarının ortak çalışması sonucunda ortaya çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious