Atatürk'lü Time dergisi 'en değerli'

Atatürk'lü Time dergisi 'en değerli'.10175
  • Giriş : 02.06.2008 / 17:37:00

Antik A.Ş'nin 253. müzayedesinde, ressam Şeker Ahmet Paşa'nın ''Narlar ve Ayvalar'' adlı eseri 1 milyon 300 bin YTL'ye alıcı bulurken, Atatürk'ün kapak olduğu Time dergisi 16 bin YTL'ye satılarak ''bugüne kadar satılan en değerli Time dergisi'' oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Antik A.Ş'nin açıklamasına göre, Swissotel'de dün yapılan ve 300 eserin satışa sunulduğu müzayedede, en yüksek değere ulaşan eser, ressam Şeker Ahmet Paşa'nın ''Narlar ve Ayvalar'' isimli çalışması oldu. Açılış fiyatı 1 milyon 100 bin YTL olan eser, 1 milyon 300 bin YTL'ye alıcı buldu.

''Narlar ve Ayvalar'' çalışması, ressamın dünya piyasalarında satılan ''en değerli eseri rekoru''nu kırdı ve dünyada satılan ''en değerli üçüncü Türk resmi'' oldu.

Şeker Ahmet Paşa'nın yanı sıra, İbrahim Çallı, Hoca Ali Rıza, Feyhaman Duran ve Mahmut Cuda gibi önemli Türk ressamlarının eserlerinin ''dünya satışı rekorları'' kırdığı müzayedede, 1958 Rolls Royce model klasik otomobil 140 bin YTL, Edirne sediri 220 bin YTL ve tombak tepsi 270 bin YTL gibi fiyatlara ulaşarak rekor kıran eserler arasında yer aldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kapak olduğu Time dergisi de Atatürk hayranlarının kıyasıya mücadelesi ile 16 bin YTL'ye satılarak ''bugüne kadar satılan en değerli Time dergisi'' oldu.

Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam, yaptığı değerlendirmede, yeni alıcıların piyasaya girmesi sonucunda oluşan rekor fiyatların, Türk sanat piyasası için mutluluk verici olduğunu ve bu fiyatların artmaya devam edeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious