'Atatürk'ü siyasete alet etmeyin'

  • Giriş : 14.07.2007 / 15:13:00

Aydın, seçim çalışmaları kapsamında Çiğli ilçesindeki muhtarlar ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı ve İzmir 1. Bölge milletvekili adayı Mehmet Aydın, Türkiye'de bugün dini, Atatürk'ü, Atatürk'ün vizyonunu tartışmanın, etnik konuları siyasete alet etmenin ''ayıp olduğunu'' belirterek, ''Türkiye'ye bunlar yakışmıyor. Bunlar hepimizin değerleri'' dedi.

Muhtarların ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin sorunlarını, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel ve diğer milletvekili adaylarıyla birlikte dinleyen Aydın'a, Atatürkçü Düşünce Derneği Çiğli İlçe Başkanı Seher Ünal, Atatürkçü düşünce ve laikliğin tartışılmaması gerektiğini söyledi. Atatürkçülüğün ve laikliğin tanımıyla uğraşılmamasını isteyen Ünal, ''Atatürk olmadığı zaman hepimiz rahatsız oluruz'' dedi. Vatandaşların sorunlarını da dinleyen Aydın, burada yaptığı konuşmada, 4.5 yıl içinde yurt dışında 150 noktaya seyahat etmek zorunda kaldığını, bir günde 3 ülkeye gittiğini, 3 saat bile uyumadan Türkiye'yi dünyaya anlattıklarını söyledi. Türkiye'nin daha önce yurt dışında anlatılamadığını belirten Aydın, Avrupa'nın Atatürk'le ilgili hemen hemen hiçbir şey bilmediğini ifade etti. Aydın, şunları kaydetti:

''(Türkiye'de demokrasi niye bu kadar gelişti, Türkiye bu kadar nasıl hızlı gelişiyor da diğer İslam ülkeleri gelişmiyor?) diyorlar. Atatürk'ü tanısa, bu soruyu sormaz bana. (Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir) sözünün arkasındaki felsefeyi anlatabilmiş olsak, bu soruyla muhatap olmam. Anlatmamışız, anlatamamışız. Türkiye'de demokrasinin 2.5 asıra dayanan temeli var. Atatürk'ü, İsmet Paşa'yı, Rauf Orbay'ı yetiştirmişiz.

Atatürk, İsmet Paşa, Rauf Orbay gerçekten bu ülkeyi ülke yapan, bu ülkenin kurucu babalarıdır. Atatürk ve arkadaşları olmasa bugünkü huzuru, rahatı, birlik bütünlük içinde bu ülkeyi, toprakları bulamazdık. Babamın bana söylediği ve ömrüm boyunca sadık kaldığım bir öğretisi var. (Bu vatan için yarım saat için nöbet tutan askeri rahmetle anmazsan, hakkım sana helal olmaz) dedi. Atatürk'e de İsmet Paşa'ya da, onlar gibi 13 sene askerlik yapan babama da rahmet olsun, hepsi nur içinde yatsınlar.''

''DEMOKRASİNİZ GÜÇLÜ İSE LAİKLİK TEHLİKEDE OLMAZ''

Siyasetin başka alanlarda yapılması gerektiğini vurgulayan Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Bir ülkede demokrasiniz güçlü ise o ülkede laiklik zaten tehlikede olmaz. Devlet zaten sosyal devlet olmak zorundadır. Eğer biz toplumun taleplerini ciddiye almazsak, Türkiye'de demokrasi olduğu için sandığa gömersiniz. Bundan önce öyle yaptınız. Şimdi sanki hiç bir şey yapılmamış gibi, iktidar olmamışlar, aydan gelmişler gibi konuşuyorlar. Ondan sonra (sütü su yerine, suyu süt yerine bedava akıtacağız) gibi alay konusu olan vaatler. Hanımefendiye bütün samimiyetimle katılıyorum. Türkiye'de bugün dini tartışmak, Atatürk'ü tartışmak, Atatürk'ün temel vizyonunu tartışmak ve Türkiye'de etnik konuları siyasete alet etmek ayıp oluyor, Türkiye'ye yakışmıyor. Bunlar hepimizin değerleri. Siyaseti başka alanlarda yapalım, Çıkalım meydanlara, biz eğitimde, sağlıkta daha iyi olurduk diyelim. Siyaset buralarda yapılır. İple, şunla, bunla, (Oyunuzu karanlığa değil, aydınlığa verin) gibi saçma sapan, Türkiye'ye yakışmayan şeylerle siyaset yapılmaz. Bunların geride kalması lazım. Türkiye'de yapılacak o kadar çok iş var ki hiçbir hükümetin, açıkça söyleyeyim, yavaşlamaya hakkı yoktur.''

-AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKSEL'İN KONUŞMASI...-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel de muhtarların görevleri konusunda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu, muhtar temsilcilerinin meclislerde temsil edilmesinin gerektiğini kaydetti. Atatürkçü Düşünce Derneği Çiğli İlçe Başkanı Seher Ünal'ın kaygılarıyla zaman zaman karşılaştıklarını belirten Göksel, ''Böyle kaygı varsa gidermek de bizim görevimiz tabii ki. Hiç kimse ne Atatürk'ü, ne bayrağı, ne de bu ülkeyi daha fazla sevdiğini iddia edemez. Hiç kimsenin tekelinde değildir. Atatürk de bayrak da bu ülke de hepimizindir. Korumanın tekeli yok'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious