Atatürk'ün albümü satışa çıkıyor

  • Giriş : 09.05.2008 / 17:09:00

Albümde, Atatürk'ün özel fotoğrafçısı Jean Weinberg'in çektiği 88 fotoğraf yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, 16 Mayıs 1919'da ayrıldığı ve 8 yıl sonra Ertuğrul yatıyla döndüğü İstanbul'daki muhteşem karşılanışının fotoğraflarının yer aldığı albüm, yarın Maçka Mezat'ın müzayedesinde satılacak.

Alınan bilgiye göre, Maçka Mezat'ın ilkbahar müzayedesi, yarın Sofa Oteli'nde yapılacak.

Müzayedede, Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyıl saray fotoğrafçılarının albümlerinin yanı sıra Atatürk'ün özel fotoğrafçısı Jean Weinberg'in çektiği çok ender bir albüm de satışa sunulacak.

Belge niteliği taşıyan albümdeki 88 fotoğraf, Atatürk ile ilgili bilinmeyen bir olayı kare kare göstermesi açısından önem taşıyor.

Atatürk'ün, 16 Mayıs 1919'da ayrıldığı ve 8 yıl sonra Ertuğrul yatıyla döndüğü İstanbul'daki muhteşem karşılanışının fotoğraflarının yer aldığı albüm, 20 bin YTL'den satışa çıkacak.

-ATATÜRK'E İSTANBUL'DA SEVGİ SELİ-

İstanbul'dan 16 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile ayrılan Atatürk, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra 1 Temmuz 1927'de Kılıç Ali, Salih Bozok ve Sabiha Gökçen gibi yakınlarıyla beraber Ertuğrul yatıyla İstanbul'a geldi. Ankara'dan trenle yola çıkan Atatürk ve beraberindekiler, İzmit'te Ertuğrul yatına geçerek, Hamidiye zırhlısı ile torpido gemileri eşliğinde ve top atışları arasında İstanbul Boğazı'na girdi.

Gemi, motor, mavna, römorkör ve sandallarla büyük önderi karşılamaya gelen genci, yaşlısı tüm İstanbullular yatın etrafını çevirdi. Atatürk, halkın candan sevgi seli içinde Adalar üzerinden saatler süren bir yolculukla Dolmabahçe'ye geldi. Ulu Önder Atatürk'ü sarayın merdivenlerinde kız kardeşi Makbule Hanım, elini öperek karşıladı. Kutlamalar gün boyunca devam etti, gece denizden ve karadan fener alayları düzenlendi.

-DİĞER ESERLER-

Müzayedede, Cumhuriyet devri, modern ve post-modern Türk ressamlarından Namık İsmail, Hamit Görele, Şefik Bursalı, Bedri Rahmi, Nuri İyem, Nejat Devrim, Fikret Mualla, Avni Arbaş, Hakkı Anlı, Abidin Dino ve Mübin Orhon ile Albert Bitran'ın nitelikli eserleri satışa sunulacak.

Müzayedeye giren objeler arasında; Beykoz kapaklı şekerlik ve tabağı ile Tophane kahve takımı bulunuyor. Tuğralı gümüş tepsi ve kahvedanlıklar ile Osmanlı tekstil sanatının nadide örneklerinin yanı sıra Çin'de Osmanlı Sarayı için yapılmış ''mertebani'' diye tabir edilen celadon objeler, Osmanlı ve Avrupa yapımı mücevherler de satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious