Atatürk'ün manevi kızının endişesi

Atatürk'ün manevi kızının endişesi.9185
  • Giriş : 22.02.2009 / 04:34:00
  • Güncelleme : 21.02.2009 / 23:46:26

Atatürk'ün manevi kızı Ergenekon tutuklamaları ile ilgili yaptığı yorumda "Yüreğim sızlayarak izliyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adetepe, eşi Öke Adatepe ile birlikte geldiği Alanya'da Yabancı Dil Kursu Dersanesi yaptı. Kaymakam Hulusi Doğan, köşe yazarı Altemur Kılıç ve Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile birlikte kurdale kesen Ülkü Adatepe, Ergenekon operasyonundan, Mustafa filmine, CHP'nin çarşaf açılımından Atatürk'ün duvardan rdesimlerinin kalıdrımasına kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

Atatürk'ün bir kesim tarafından unutturulmak istendiğine dikkat çeken Ülkü Adatepe, "Atatürk kızlarına siyaseti yasaklamış ve siyaseti yasaklamıştı. Çünkü bizim yapacağımız en ufak bir yanlışlık Atatürk'ün üstüne gidebilir. Onun için gençliğimden beri siyasetle uğraşmadım. Ancak 20 senedir çıkıyorum. Çünkü babamı Atatürk'ü anlatmak zorundayım. Hergün okullara gidiyorum öğrencilere babamı anlatıyorum" dedi.

Bazı olayların kendisini üzdüğünü ve bu gelişmelerin cinayetten farksız olduğunu söyleyen Adatepe, "Atatürk'ü unutturmaya çalışıyorlar. O'nun ismini yok etmeye çalışıyorlar. Bu çok acı bir şey. Bunu yapmak demek cinayet demektir. Eğer bugün biz Atatürk'ü unutturmaya çalışıyorsak bu çok büyük bir günahtır. Yediğimiz ekmekten içtiğimiz suya kadar Atatürk'e borçluyuz. Atatürk kadar milletini devletini seven bir devlet adamı dünyaya gelmedi.

Cumhuriyetin tehdit altında olmadığını belirten Adatepe, "Gençlere güveniyorum. Biraz kafası işleyen bir insan Atatürk'ü sevmeli. " dedi.
CHP'nin çarşaf açılımı hakkındaki soru üzerine Ülkü Adatepe, "Bu sorular siyasete giriyor. Bunları konuşmak istemiyorum. Malesef söylediğim en ufak bir şey değişik yazılıyor değişik anlatılıyor. Beni çok üzüyorlar. Hem Halk partisi hem de AK Parti tarafından üzüyorlar." dedi.

Vazefesinin Türk milletinin babası dediği Atatürk'ü anlatmak olduğunu ifade eden Adatepe, "Atatürk'ü olduğu gibi anlatıyorum. Ancak Mustafa filmi için ilk defa ben tenkit ettim. Bu film son derece berbat bir film. Atatürk'ü insanlara yanlış tanıtan bir film.

Bizim neslimiz Atatürk'ü biliyor. Bundan sonraki nesiller o filmi seyrederse Atatürk'ü çok yanlış tanıyacak. Bu film bir daha gösterilmemeli ve kaldırılmalı" dedi.

Basın mensuplarının CHP'ye çarşaflı üye kaydı konusundaki ısrarlı soruları karşısında Adatepe, "Bunlar yanlış şeyler yapılıyor. Bence yanlış şeyler, bu kadar söyleyeyim" dedi.

Bazı kesimlerin Atatürk'ün resmini kaldırmak için çaba sarf ettiklerine dikkat çeken Adatepe, "Atatürk'ün resimleri duvarlardan kaldırılmalı diyorlar. Hayır, Atatürk'ün resimleri duvarlardan kalkmaz. Çünkü O'na ihtiyacımız var. O'nun yolunda ilerliyoruz. Çünkü daha gelişmeliyiz. Atatürk'ün tam yolunu takip etmemişiz. Atatürk hem yüreğimizde hem de duvarlarımızda daha çok uzun süre olmalı" dedi.

Ergenekon Operasyonu ve tutuklanan paşalar hakkındaki soru üzerine Ülkü Adatepe, "Onları yüreğim sızlayarak, içimden ağlayarak izliyorum. Bu herşeyi anlatır" cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*