Atatürk'ün yaptığı ilk ve tek basın toplantısı canlandırıldı

Atatürk'ün yaptığı ilk ve tek basın toplantısı canlandırıldı .16240
  • Giriş : 16.01.2008 / 14:16:00
  • Güncelleme : 16.01.2008 / 14:57:19

Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk ve tek basın açıklamasını yaptığı Kocaeli'de tören düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atatürk posterinin bulunduğu masa başında toplanan gazeteciler o günün heyecanını yaşadı.

Atatürk, hayatında ilk ve tek basın toplantısını Kocaeli'de düzenledi. İstanbul işgal altındayken, kendisini destekleyen 6 büyük gazetenin baş yazarları ile görüşmek için İzmit'i seçti. Trenle İzmit'te gelen Atatürk, basın toplantısını İstanbul dışında tek saray olma özelliğini taşıyan Kasr-ı Hümayun'da düzenledi. 16 Ocak 1923 tarihinde düzenlenen bu toplantı nedeniyle Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, 16 Ocak'ı 'Basın günü' olarak kuluyor.

Bugünkü kutlamada Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başlandı. Daha sonra basın toplantısının düzenlendiği saray önünde toplanan gazeteciler, o günü bir kez daha canlandırdı. Basın toplantısının düzenlendiği sarayın giriş salonuna konulan masanın başına Atatürk resmi konuldu. Masaya da Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz ve gazeteciler oturdu. Buradaki canlandırmadan sonra tören saray önünde devam etti. Burada gazetecilere seslenen Yılmaz, böyle tarihi bir olayın İzmit'te gerçekleşmesinin buradaki gazeteciler için gurur verici bir olay olduğunu söyledi.

Tarihi olayın canlandırıldığı günde az sayıda gazetecinin katılmasına sitem eden Yılmaz, meslektaşlarını bu tarihi olaya sahip çıkmaya davet etti. Basın toplantısının İzmit'te düzenlenmesinin önemli tarihi bir olay olduğunu belirten Başkan Karaosmanoğlu ise bu günün daha kapsamlı kutlanmasını istedi. Vali Sözer de sarayın kendileri için önem az ettiğini belirterek, depremden sonra hasar gören binayı yeniden onararak vatandaşların hizmetine sunduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious