Ata'ya yürüdüler

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Cumhuriyet Mitingi dün Ankara’yı kırmızı-beyaza bürüdü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Mitingi dün Ankara’da yapıldı. Başkent'in kırmızı-beyaza büründüğü mitingin ardından onbinlerce kişi Anıtkabir’e saygı ziyaretinde bulundu

Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden 'Cumhuriyet Mitingi' dün büyük bir katılımla Ankara Tandoğan meydanında gerçekleştirildi. Mitingin sonunda Atatürk'ün 10. Yıl Nutku kendi sesinden verilirken, 10. Yıl Marşı okundu. Ardından mitinge katılanlar onbinlerce kişi toplu halde Anıtkabir'e gitti. Cumhuriyet mitingi, Başkent'in son yıllarda gördüğü en kalabalık miting oldu. 90 bin kişi kapasiteli Tandoğan Meydanı tamamen doldu. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) öncülüğünde mitinge, CHP lideri Deniz Baykal, DSP lideri Zeki Sezer, Hür Parti lideri Yaşar Okuyan ve BCP lideri Mümtaz Soysal da katıldı.

SANATÇILAR DA KATILDI

Mitinge katılanlar ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin yanı sıra "Cumhuriyete sahip çıkalım", "Cumhuriyet için birleşin", "Yarın çok geç olacak" yazılı dövizleri taşıdı. Miting süresince bazı öğretim üyelerince konuşmalar yapılırken, tiyatro sanatçıları şiirler eşliğinde Cumhuriyet'in kuruluşundan başlayarak güncel gelişmelere yönelik mesajlar verdi. Edip Akbayram, Tolga Çandar başta olmak üzere bazı sanatçılar, türküler söyledi. Tiyatro sanatçısı Rüştü Asyalı da Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudu. Atatürk'un 10. Yıl Nutku'nun kendi sesinden verilmesinin ardından 10. Yıl Marşı’nın hep birlikte okunmasıyla miting saat 13.00'te sona erdi. Alandakiler, mitingin sona ermesiyle birlikte Anıtkabir'e doğru yürüyüşe geçtiler.

MİTİNG MEYDANI GİBİ

Sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşların akınına uğrayan Anıtkabir, Tandoğan’dan gelenlerin ulaşmasıyla miting meydanlarının kalabalığına sahne oldu. İki kilometre uzunluğunda olduğu belirtilen Türk Bayrağı'nı taşıyan grup Anıtkabir'e gelirken, "Türkiye laiktir laik kalacak", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde slogan attı. Anıtkabir Komutanlığı, Türk bayrağı ve Atatürk posterleri dışındaki flama, pankart ve dövizlerle girişe izin vermedi.

AJANSLAR "ACİL" KODUYLA DUYURDU

Saat 11.00'de başlayacağı duyurulan Cumhuriyet Mitingi’nin yapıldığı Tandoğan Meydanı, saat 10.30'da tamamen doldu. Tandoğan Meydanı'nın mitingin başlama saatinden önce dolması ve katılımın sürmesi nedeniyle polis, alanı genişletmek üzere kontrol noktalarını geriye taşıdı.

Mitinge, Akdeniz, Celal Bayar, Cumhuriyet, Çanakkale, 18 Mart Ege, İnönü, İstanbul, Marmara, Mehmet Akif Ersoy, Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Namık Kemal, Niğde, 19 Mayıs, ODTÜ, Sakarya, Uludağ, Yıldız Teknik, Bahçeşehir, İstanbul Kültür, Yeditepe, Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de katıldı. Ayrıca İnönü Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri ve akademisyenlerin de yer aldığı mitinge Gazi Üniversitesi, ODTÜ, İnönü ve Uludağ üniversitelerinin rektörleri de bulundu.

Uluslararası haber ajansları AP, BBC, Reuters ve AFP Ankara'da yapılan ''Cumhuriyet Mitingi''ni abonelerine acil koduyla duyurdu.

Sakin ve olaysız geçen mitingde tek gölge düşüren olay gazeteci Kanaltürk’ün sahibi Tuncay Özkan’ın yaptığı konuşma sırasında, platforma nasıl girdiği anlaşılamayan bir kişinin sözlü saldırısıyla arbede yaşandı. Bu şahsı Özkan’ın korumaları ve mitingi o r g a n i z e eden görevliler hızla platf o r m d a n uzaklaştırıken, bu sırada mitinge katılanlardan bir grup şahsı aralarına alarak tekme Tokat dövmeye başladılar ancak vatandaşlar bu kişiyi olası bir linç girişiminden koruyarak miting alanından uzaklaştırdılar.

Mitinge Mersin'den ve Artvin'den çiftçiler de geldi. KESK ve Türk Eğitim- Sen arasında pankart konusunda tartışma yaşandı.

BAYKAL: MUHTEŞEM BİR MANZARA

Mitinge torunu Mehmet ile katılan Deniz Baykal, ''Çok etkileyici, muhteşem bir manzaraydı. Ankara'da yaşanmış en görkemli, en kapsamlı siyasi gösteri buydu'' diye konuştu.

DSP lideri Zeki Sezer ''Türkiye'de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bugün bu, çok net gözüktü'' dedi.

HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan “İktidar bu mitingi hafife almamalı'' dedi.

BCP lideri Mümtaz Soysal ''Katılım gösterdi ki cumhuriyetin sahipliği artık vatandaşa mal olmuştur” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious