Ateş: Al sana BOP'un eşbaşkanlığı

Ateş: Al sana BOP'un eşbaşkanlığı.11391
  • Giriş : 29.12.2008 / 20:20:00

CHP'li Ateş, Gazze saldırısıyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan'a yüklenerek "Al sana BOP'un eş başkanlığı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını kınadı ve ''Sayın Başbakan, övünüp duruyordu 'BOP'un eş başkanıyım' diye. Al sana BOP'un eş başkanlığı'' dedi.

Parlamento'da basın toplantısı düzenleyen Ateş, Filistin'de yaşanan katliamı kınadığını söyledi. Türkiye ve İsrail yetkilileri arasındaki temasları gündeme getiren Ateş, ''Hükümet, bir kaç gün önce İsrail Başbakanı'nı burada ağırlayıp, en üst düzeyde saygılarını, sevgilerini, muhabbetini sunarken, bir diğer taraftan da İsrail'in, Filistin halkını imha planlarının bir suç ortağı olmaktan kendisini bir an önce kurtarır. Sayın Başbakan, övünüp duruyordu 'BOP'un eş başkanıyım' diye. Al sana BOP'un eş başkanlığı'' diye konuştu.

'MECLİS LOJMANLARI ARAZİSİNDEKİ PROJEYE TEK ÇİVİ ÇAKILMAMALI'

Ateş, Meclis lojmanlarının satışının, AKP'nin ''özelleştirme'' adı altında kamu kaynaklarını yandaşlarına nasıl peşkeş çektiklerinin fotoğrafı olduğunu, Türkiye'nin en kıymetli arazisinin, ''haramzade takımına peşkeş çekildiğini'' iddia etti. Ateş, ''Maalesef TBMM de milletvekilleri de Başbakan'ın talimatına ve popülist yaklaşıma teslim oldu'' dedi. Türkiye'nin en kıymetli arazisinin, 1 haftalık şirkete verildiğini, kamu zararı oluştuğu ve aynı zamanda Oran sakinlerinin hak kaybına uğradığını anlatan Ateş, ''550 konutun olduğu yere, 2 bin konut ve 96 bin metrekare kapalı alanı olan bir alışveriş merkezinin kurulmasına seyirci kalındı'' diye konuştu.

Ateş, Oran'da yaşayan bir vatandaşın başvurusu üzerine Danıştay'ın dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne gönderdiğini belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin de 4969 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 2. paragrafının bir bölümünü, 27 Temmuz 2008 tarihinde oy birliğiyle iptal ettiğini, kararın 18 Kasım 2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlandığını söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin, kanunun, ''...İmar mevzuatındaki kısıtlamalar ile plan ve parselasyon işlemlerindeki askı, ilan ve itirazlara dair sürelere ilişkin hükümlere tabi olmaksızın...'' bölümünün, imar planları yönünden Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal ettiğini bildiren Ateş, bu karardan sonra, artık bir tek çivi dahi çakılmaması gerektiğini ifade etti. Ateş, karara uyulmamasının, Anayasa'nın 138. maddesine aykırı olduğuna dikkati çekti.

''HÜKÜMET, ÇİRKİNLİĞİ ORTADAN KALDIRMALI''

Yargı kararlarının, bu tür davalarda geriye doğru uygulanabileceğini ifade eden Ateş, ''Anayasa Mahkemesi uzmanlarıyla da görüştüm. Mevzuatımız da açık. Hükümetin yapması gereken şey, o binaları, o çirkinliği ortadan kaldırmaktır. Hakkını gasp ettiği Ankaralılar'a burayı iade etmektir. Hükümet, kendi üstüne düşeni yapmak durumundadır. Türkiye, hukuk devletiyse, hükümetin bunu acilen yapması gerekir'' diye konuştu.

 "KORSANLIĞIN KORSANLIĞI OLUR"

Ateş, ''Oradaki binalar yıkılmalı mı?'' sorusuna, ''Tabi, alışveriş merkezinin (Panora) yıkılması lazım. O hoyrat binaların ortadan kaldırılması gerekir. Hükümet, yeni bir yasayla bu durumu ortadan kaldırıp, yeni yasanın iptaline kadar da oraları bitirirse, bu, korsanlığın korsanlığı olur'' yanıtını verdi.

Yılmaz Ateş, başka bir soru üzerine, denetim görevini yerine getirmeyen yetkililer hakkında da suç duyurusunda bulunabileceklerini belirtti.

KENDİLERİNE UYGUN ALEVİ ÖRGÜTÜ YARATMA GAYRETİ İÇİNDELER"

Muharrem Orucu boyunca TRT'den Alevilere yönelik yayınlar yapılacak olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de Ateş, TRT'ye güvenleri olmadığını söyledi. AKP'nin, kendilerine uygun Alevi örgütü yaratma gayreti içinde olduğunu vurgulayan Ateş, ''Dilerim TRT'de bu yayınlarını, AKP'nin Alevi bakışı, Alevileri asimile etme yönünde kullanmaz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*