Ateş düştüğü yeri yaktı!

Ateş düştüğü yeri yaktı!.18034
  • Giriş : 08.10.2007 / 12:00:00
  • Güncelleme : 08.10.2007 / 12:11:11

Şırnak'tan gelen '13 şehit' haberinin hemen ardından ilk yorumlar da gelmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÖZEL YORUM – Flaş bir haber gibi değil ateş gibi bir haberdi Şırnak’tan gelen haber. Mehmetçik bir kere daha yumdu gözünü patlayan silahların gölgesinde. Kadir gecesi öncesi kalpsiz değil, şerefsiz bir avuç eşkıyanın namlusundan çıkan hain kurşunlarla ulaştılar mertebenin en güzeline. Ateş yine düştüğü yeri yaktı. “Şehit oldu” demek yine dile kolay geldi.

 

Şüphe yok ki terör Türkiye’nin en zor imtihanı oldu yıllardır. Nice ocaklar söndürdü, nice çocukların hayalindeki “en güzel babaya” kara toprağı reva gördü.

 

Şırnak’tan yine böyle bir haber düştü kor gibi sinelere. Ve bu seferki rakam öyle yenilir, yutulur gibi de değildi. Tam 13 askerin şehit düştüğünü bildiriyordu gelen haberler. 13 ana kuzusu bilmem kaç yerinden vurulmuş, şahadet şerbetinden en güzel yerde nasibini almıştı.

 

Evet, tüm bunlar Pazar akşamı oldubitti.

 

Bir Pazar akşamı bir damla yaş gömüldü yüreğime.

 

“Şerefsizler…!” dedim, ama yetmedi, yüreğimde bir yerlerde yanan ateş sönmedi!

“Namussuzlar…!” dedim,  ama olmadı, namussuzların bile bundan canı yandı!

“Allah sizi bildiği gibi yapsın…!” dedim, işte bu oldu, çünkü hep Allah’ın dediği oldu!

 

Kelimelerin kifayetini kaybettiği, cümlelerin anlamını yitirdiği bu kara haberin tez yayılması ve kinin, nefretin bir anda kusulması artık Türk insanının tahammülünün raddesine tak ettiği mesajını verdi bana.

 

Yayınlanan haberlere adeta kinini kustu insanlar.

 

Haberi okumakla kalmadılar adeta şehit ailelerinin yüreğindeki nefret kadar nefretle kuşandılar.

 

13 er, yiğit gibi yiğitler feda oldu vatana. Yattıkları yer gülistan ola!

 

***

 

Yıllardır amaçsız olarak askerle savaşmadı PKK. Bir amacı vardı. Ülkeyi bölmeye yönelen vatan haini Abdullah Öcalan’ın zehrini aşıladığı bu yarı akıllı, tam alçak insanlar bir amaçla bu işe başladı.

 

Emellerine zaman zaman ulaştıkları da oldu. Ama son yıllardaki provokatif çatışmalarla gündemi kendi istedikleri yerlere çekmeye çalıştılar, çektiler.

 

Şehit olan bu 13 asker de yine terör örgütünün bir şeyler peşinde olduğunu işaret ediyor. Birileri yine bir şeylerden rahatsız ve çözüm yolunu yine askere saldırmakta buldular.

 

Peki, başarılı mı olacaklar?

 

Bugün devlet bakanları özel gündemle toplanıyor. Alınacak kararlar önemli. Israrla üzerinde durulan “sınır ötesi operasyon” için bir başlangıç sinyali verilebilir. Ama gerçekten de yapılması gereken bu mu? Acaba PKK, Mehmetçiği bizzat kendisi Kuzey Irak’a çekmek istiyor olamaz mı?

 

1 askerin şehit edilmesi de, 1000 askerin şehit edilmesi de aynı acı aynı ıstıraptır.

 

Adımların kalbi değil, zihni duygularla atılması gerektiğini biliyorum. Yetkililer de bunu böyle bilmeli.

 

“13 şehidin” haberinin ulaşmasının hemen ardından yayınlarını keserek “flaş haberi” duyurmalarını beklediğimiz televizyon kanallarına da buradan bir iki kelam etmenin “hak” olduğunu düşünüyorum.

 

Programlarında dansöz oynatan, kadın kılıklı erkekleri konuşturan, para avına çıkan kanalları vicdani muhasebeye davet ediyorum. İzleyicinin istediği gerçekten bu mu? Yoksa kanal patronları kendi borularını kendi isteklerine göre mi öttürüyorlar. Gelen şehit haberlerine komşu ülkenin askeri öldürülmüş gibi tavır sergileyen televizyoncu zihniyetini kınıyorum. Esefle. Şiddetle. Nefretle.

 

Toprağı toprak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır!

 

MUAZ KALAYCI

AKTÜEL YAYIN GRUBU

GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious