'Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış'

'Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış'.14981
  • Giriş : 14.03.2008 / 13:15:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 13:24:12

Prof. Dr. Bingür Sönmez ve CNN TÜRK yapımcılarından Reyhan Yıldız’ın birlikte yazdıkları ‘Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış’ kitabı 4'üncü baskıyı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İkarus Yayınları kitabın 3. baskısının yanısıra bir de cep kitabı basımını gerçekleştirdi. ‘Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış’, aynı adlı belgeselin CNN TÜRK’te yayınlanan DVD’sinin yanısıra arşiv uzmanı Bülent Ağaoğlu’nun hazırladığı, yurtiçi ve yurdışında Sarıkamış’la ilgili kitap, makale, tez çalışması, gazete - dergi haberlerini ihtiva eden 1000’i aşkın yakın referans içeren ‘Sarıkamış Kaynakçası’ ile birlikte satılmaya devam ederken, kitabın CD’siz ve kaynakçasız baskısı da kitapçılardaki yerini aldı.

Savaşın gerçek kurbanları olan kadınlara, ‘Allahuekber Dağlarında çığlıkları yankılanan çocukların annelerine’ ithaf edilen kitabın telif geliri Sarıkamış’ta açılacak ‘Sarıkamış Müzesi’ için harcanmak üzere Sarıkamış Dayanışma Grubu’na bırakılmıştı.

‘Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış’ta başta Prof. Dr. Bingür Sönmez’in özel arşivi olmak üzere yurtiçi ve yurtdışındaki özel arşivlerden temin edilen ve birçoğu Türkiye’de ilk kez yayınlanacak olan 70’ten fazla fotoğraf ve belge de yer alıyor.
Sarıkamış ve 1. Dünya Savaşı ile ilgili bugüne kadar yayınlanmış anı ve incelemeler gözden geçirilerek, şimdiye kadar ‘Sarıkamış literatürü’ne girmeyen kitap ve yazılı kaynaklardan yararlanılarak yazılan kitapta henüz yayınlanmamış anılardan bölümler de yer alıyor.

‘Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış’ Osmanlı İmparatorluğunun 1'inci Dünya Savaşı öncesindeki mali ve idari yapısını, İttihat ve Terakki iktidarını, İmparatorluğun savaş öncesi ittifak arayışlarını, Osmanlı ordusundaki ‘Alman Nüfuzu’nu, Teşkilat-ı Mahsusa’nın oluşumunu ve savaştaki konumunu, savaşla birlikte bir yarışa dönüşen propaganda faaliyetlerini, Azap ve Köprüköy Muharebelerini ve Sarıkamış Harekatı’nı dönemin konjonktürü ile birlikte inceliyor.

Askerin içinde bulunduğu fiziki koşullar kadar ‘savaş psikolojisi’ üzerinde duruyor, savaşın askerler kadar siviller üzerindeki etkisini de irdeliyor.

‘Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış için ne dediler?

“Sarıkamış Harekátı’nın yanı sıra I. Dünya Savaşı ve Osmanlı’nın son dönemi ile ilgilenenlerin ilgiyle okuyabileceği bir kitap.”
Yalçın Bayer, Hürriyet

“Hamasi bir proje değil, vicdani bir proje. 1914-1915 yıllarında Sarıkamış harekâtı fiyaskosu sırasında Allahuekber Dağları'nda donarak ölmüş 100 bine yakın gariban çocuğun anısını saygıyla anmak için başlayıp, dalga dalga büyüyen bir proje... Enver Paşa sansürü adım adım deliniyor. O savaşın, tüm savaşların korkunç yüzü çıkıyor karşımıza.”
Haluk Şahin, Radikal

“Her ayrıntısında tarihimizin bu travmatik olayına verilen ehemmiyetin yansısını bulabilmek mümkün. Olayı, öncesi, sonrası, nedensellikleri, tecellisi ve sonuçlarıyla ele alan kitap başarılı bir inceleme.

Batıda görüp gıpta ettiğimiz aydınların tavrına benzer son derecede derinlikli, duyarlı, vefalı, görmüş geçirmiş ve ağırbaşlı bir tutumu var yazarların. Hiçbir imâ ve art niyet, hiçbir şöven duygu ve hamaset taşımıyorlar.”
Hikmet Temel Akarsu, Radikal Kitap

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious