Ateşkes dayanmıyor

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Üç gün süren ateşkesten sonra Gazze'de yeniden başlayan Hamas- El Fetih çatışmasında 25 kişi öldü, 200'ün üzerinde insan yaralandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Filistin'de, hükümetteki İslamcı Hamas ile Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın lideri olduğu El Fetih arasında sadece üç gün süren ateşkesin önceki gün bozulmasının ardından Gazze Şeridi'nde yeniden başlayan çatışmalarda 25 kişi öldü, 30'u ağır, 200'ün üzerinde insan yaralandı. Bir gün süren çatışmaların ardından taraflar tekrar masaya oturdu.
Hastanelerin kan bağışı çağrısı yaptığı Gazze şehrinde dün silah, roket ve havan topu sesleri yankılandı. Kentin birçok yerinden de dumanlar yükseldi. Haber ajanslarına konuşan yerel kaynaklar, El Fetih-Hamas çatışmalarını, "Artık resmen savaş yaşanıyor" sözleriyle değerlendirdiler.
Kuzeydeki Beyt Lahiya, Cebaliye bölgelerinde de iki örgüt arasında çatışmalar yaşandı.

İslam Üniversitesi yakıldı
Gazze'de Hamas'a bağlı İslam Üniversitesi, önceki gün bu binaya bir baskın düzenleyen Abbas'ın muhafız gücü "Kuvvet 17" tarafından ateşe verildi. Üniversitenin tamamının yandığı belirtiliyor.
İslam Üniversitesi'nde 7 İranlının, Kuvvet 17 tarafından gözaltına alındığı, bir İranlının da gözaltı sırasında intihar ettiği ileri sürüldü.
Hamas yetkilileri ise üniversitede hiçbir İranlının bulunmadığını belirttiler. Hamas hükümetinden dolayı Filistin'e Batı tarafından ambargo uygulanmasına karşın, İran bölgeye mali yardım aktarıyordu. Ancak İranlıların Gazze'de Hamas ile ortak bir çalışma yaptığına ilişkin daha önce hiçbir bilgi ya da iddia yoktu.
Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye'de de Hamaslı militan ve güvenlik görevlileri bir polis karakolunu bastı. Bu sırada birçok görevlinin yaralandığı, üst rütbeli bir komutanın da öldüğü haber verildi. Hamas grubu, bölgede Kuvvet 17'nin bir eğitim merkezine de saldırdı, sadece burada çoğunluğu genç yaştaki güvenlik elemanı yaklaşık 30 kişinin yaralandığı kaydedildi.
Diğer yandan El Fetih ve Hamas temsilcileri Gazze'de, halen bölgede bulunan Mısır delegasyonunun arabuluculuğunda bir toplantı yaptı. Toplantının ardından ateşkese devam kararı çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious