Ateşkes tasarısı yarına kaldı

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Lübnan’da çatışmaların sona erdirilmesini öngören karar tasarısını en erken yarın oylayabileceği bildiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD ve Fransa’nın üzerinde uzlaştığı Lübnan’da ateşkesi öngören karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi’nde en erken yarın ele alınabileceği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Lübnan’ın çekincelerini iletmek üzere Arap Birliği’nin New York’a gönderme kararı aldığı heyetle bugün bir görüşme yapmayı planlıyor. Bu nedenle Konsey’in ABD’yle Fransa’nın üzerinde uzlaştığı karar tasarısını en erken Çarşamba günü oylayabileceği belirtiliyor.

Fransa’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Jean Marc Sabliere, Lübnan’ın tasarıyla ilgili çekincilerini dikkate alacaklarını söyledi.

ABD Başkanı George Bush ise Lübnan’ın talep ettiği gibi İsrail askerlerinin Güney Lübnan’dan hemen çekilmesi halinde bölgede bir boşluk oluşacağını ve bunun Hizbullah’ın yeniden silahlanmasına yol açabileceğini savundu.

Bush, tasarının bir an önce Konsey’de onaylanmasını istediklerini de belirtti. Tasarıda, Hizbullah ile İsrail arasındaki çatışmaların, tamamen sona ermesi çağrısı yapılıyor, ancak acilen ateşkes ilan edilmesi ve İsrail askerlerinin Lübnan’dan çekilmesine yönelik ifade bulunmuyor.

LÜBNAN’IN ÇEKİNCELERİ

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri tasarıyı reddettiklerini açıkladı. Berri, karar tasarısında İsrail güvenlik güçlerinin Lübnan’dan çekilmesi çağrısında bulunulmadığına ve ateşkes çağrısı yapılmadığına dikkat çekti.

Berri, tasarıda İsrail ve Hizbullah’ın karşılıklı olarak ellerindeki tutukluları serbest bırakmaları konusunda da bir ifade yer almadığını vurguladı. Tasarının Lübnan’ın çıkarına olmadığını belirten Berri, Lübnan’ın güneyinde İsrail askerleriyle mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious