'Ateşkesi engelleyen ahlaksızdır'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Fransa'nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac dün ateşkese engel olanlara 'ahlaksız' diye çıkıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in arzuları doğrultusunda hareket eden ABD yönetiminin acil ateşkese engel olması nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'nden savaşı durduracak bir karar çıkamazken, eski sömürge gücü Fransa'nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac dün ateşkese engel olanlara 'ahlaksız' diye çıkıştı.
Tatilini kesip Başbakan Dominique de Villepin, Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie ve Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile acil toplantı yapan Chirac, ateşkes çağrısını engelleyen ABD'yi ima edip, "Ortadoğu'daki mevcut durumu kabullenmek ve ateşkes çabalarından vazgeçmek en ahlak dışı yanıt olacaktır" dedi. Bush yönetiminin direnişi nedeniyle değiştirilen Fransız-ABD ortak tasarısında, İsrail'in işgal ettiği yerlerden çekilmesini öngörmediği gibi 'savunma' operasyonlarına izin veriliyordu.
Fransa'nın 'tam ateşkes' ve 'İsrail'in çekilmesini' öngören değişiklik önerisini ABD'nin kuşkuyla karşıladığını söyleyen Chirac, uzlaşı olmazsa kendi tasarılarını sunacaklarının altını çizdi. Çözümsüzlüğün tüm Ortadoğu'yu istikrarsızlaştıracağı uyarısı yapan Chirac, "Güç hiçbir şeyi çözmez. Uzlaşma çözümün anahtarıdır" mesajı verdi.
Dün Beyrut'ta ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch ile görüşen Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ilerleme kaydedemediklerini belirtip, "BM'den bugün ya da yarın karar beklemiyorum" dedi.


Nasrallah: Tasarı adaletsiz

Dün bir açıklama yapan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ise BM tasarısını 'haksız ve adaletsiz' diye niteleyip, "Tasarı İsrail'e istediğinden fazlasını veriyor. ABD İsrail'in taleplerini BM'ye empoze etmeye çalışıyor" dedi. Nasrallah, Lübnan hükümetinin güneye 15 bin asker yığma kararını da desteklediklerini belirtti. Araplardan İsrail'in Hayfa kentinden ayrılmalarını isteyen Hizbullah lideri, "Güney Lübnan, İsrail askerlerine mezar olacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious