Athena Tapınağı'nın çehresi değişiyor

Athena Tapınağı'nın çehresi değişiyor.12531
  • Giriş : 28.02.2008 / 10:49:00

Assos Antik Kenti'ndeki tarihi yapı için restorasyon çalışmalarına başlanacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde bulunan Assos Antik Kenti'ndeki Athena Tapınağı'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Amerikan Arkeoloji Enstitüsü'nün desteğiyle restorasyon çalışması yapılacak.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Assos Kazı Başkanı Doç. Dr. Nurettin Arslan, AA muhabirine, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından ayrılan 120 bin dolarlık bütçeyle tapınağın restorasyon çalışmalarına temmuz ayında başlanacağını söyledi.

Restorasyon çalışmalarının 3 yıllık dönemi kapsadığını belirten Arslan, enstitünün projeye destek vermesinin nedenini ise şöyle açıkladı:

''Antik kentteki ilk kazı 1881-1883 yılları arasında Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2 mimara yaptırıldı. Yani enstitünün tapınakla bir gönül bağı var. O dönemin şartlarında yapılan kazılarda, kentin en önemli mimari yapıları ortaya çıkarılmış ancak, koruma altına alınmadığı için ortada bırakılan yapılar zaman içinde zarar görmüş.''

Arslan, antik dönemde mimari yapılarda iyon ve dor denilen 2 mimari yapının kullanıldığına işaret ederek, ''MÖ 540-530 yıllarında yapılan Athena Tapınağı'nda bu 2 mimari yapı sentezlenip birlikte kullanılmış. Bu nedenle bu tapınak, dünya tarihi için çok önemli bir yapıdır'' dedi.

-ANTİK KENTTEKİ 2. KAZI DÖNEMİ-

Assos Antik Kenti'nde 2'nci kazı çalışmasına, aradan 100 yıl geçtikten sonra, 1981 yılında Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığındaki heyet tarafından başlandığını belirten Arslan, Serdaroğlu'nun, 2005 yılı sonuna kadar antik kentteki kazı çalışmalarını yürüttüğünü anımsattı.

Arslan, 2006 yılından itibaren antik kentteki kazıları yürüttüğünü; aynı zamanda restorasyon çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Restorasyonda doğal malzeme kullanıp, tapınağın gerçeğe en yakın halini göstermeyi amaçladıklarını bildiren Arslan, şöyle konuştu:

''2. Mahmut döneminde tapınağın bazı taşları Fransızlara hediye olarak verilmiş ve yurt dışına çıkarılmış. Tapınağın orijinal taşları şu anda İstanbul Arkeoloji, Çanakkale Arkeoloji, Fransa Louvre ve Boston Fine Arts müzelerinde bulunuyor. Restorasyon çalışması sırasında orijinal taşların kopyaları andezit taşlardan yapılıp, yerine konulacak.''

Arslan, tapınağın restorasyon çalışmasında aralarında arkeologlar, antropologlar, epigraflar ve mimarların bulunduğu Alman, Avustralyalı, İranlı ve Türklerden oluşan 30 kişilik ekibin görev alacağını kaydetti.

-ASSOS ATHENA TAPINAĞI-

Tapınak, kentin koruyucusu Tanrıça Athena'ya ithaf edilmiş. Yapı, kuzeybatı güneydoğu yönünde oturtulmuş, giriş cephesi ise Anadolu geleneğine uygun olarak doğuya bakıyor.

Dikdörtgen planlı bir iç yapıyla dışta onu çevreleyen tek sıra sütundan oluşan Assos Athena Tapınağı, planı açısından arkaik çağın özelliklerini yansıtıyor ancak, mimari açıdan Anadolu'daki ilk ve tek Arkaik Çağ Dor mimari örneği. Bunun yanında Dor mimarisine kabartmalı friz ve süsleme elemanlarıyla Ion mimari ögeleri katılmış, nadir bir yapı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious