Atıf Yılmaz, sevenleriyle Emek Sineması'ndan uğurlandı

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Mide kanserinden dolayı vefat eden ünlü yönetmen Atıf Yılmaz Batıbek için Emek Sineması'nda bir tören düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uzun süredir tedavi gördüğü mide kanseri nedeniyle önceki gün yaşamını yitiren ünlü yönetmen Atıf Yılmaz için Emek Sineması'nda bir tören düzenlendi. 1926 yılında Mersin'de doğan Atıf Yılmaz için düzenlenen törene Türk sinemasının önemli isimlerinden Tükan Şoray, Müjde Ar, Tarık Akan, Hale Soygazi, Cihan Ünal, Bülent Kayabaş, Lale Mansur, Rutkay Aziz ve Fikret Hakan gibi sarnatçıların yanısıra Ercan Karakaş, Mehmet Sevigen, Atilla Dorsay ve Cahit Berkay gibi isimler de katıldı.

Nebil Özgentürk tarafından yapılan Atıf Yılmaz belgeselinin gösteriminin ardından sahneye Müjde Ar çıktı ve Atıf Yılmaz ile ilgili düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Türk sinemasının genç bir bireyini kaybettiğini belirten Müjde Ar, "Atıf hoca hep sinemayı düşündü. Biz oyunculara unutulmaz karakterleri canlandırma fırsatını verdi. Yaklaşık 50 yıllık sinema hayatında hep yenilikçi oldu. En zor dönemlerde bile, yeni projeleri vardı. Hepimizin başı sağolsun." şeklinde konuştu.

"Selvi boylum al yazmalım" filminin başrol oyuncusu Türkan Şoray'da çok duygulandığı için konuşmakta güçlük çekti. Şoray, "Hepimizin başı sağolsun. Çok üzgünüm. Bir yakınımı kaybettim. Türk sineması çok büyük bir ustasını kaybetti." dedi.

Tarık Akan ise konuşmasında farklı bir noktaya dikkat çekerek, "Şunu öğrendim ki, ben de öleceğim ama ölene kadar ülkem için laiklikten tavır vermeyeceğim. Demokrasi ve çağdaşlıktan taviz vermeyeceğim." ifadelereni kullandı. Salonda yer alan diğer sanatçılar da ünlü yönetmenle ilgili düşüncelerini törene katılanlarla paylaştılar.

Salonun orta sıralarında yer alan sanatçı Türkan Şoray'la birlikte oturan, ünlü yönetmenin eşi Deniz Türkali ile kızı, sunum ve yapılan konuşmaları gözyaşları içinde izledi.

Düzenlenen törenin ardından sanatçılar, kortej oluşturarak Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Ünlü yönetmenin cenazesi, Teşfikiye camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilecek.

"Selvi boylum al yazmalım, Kibar Feyzo, Mine, Ah Belinda" gibi yüzü aşkın filme imza atan Atıf Yılmaz, Türk sinemasının duayeni olarak kabul ediliyordu. Yılmaz, Halit Refiğ, Zeki Ökten, Şerif Gören ve Ali Özgentürk gibi yönetmenleri Türk sinemasına kazandırmıştı. İlk filmi Kanlı Feryat'ı çektikten sonra yüzü aşkın filmi yöneten Atıf Yılmaz'ın sol filmi "Eğreti gelin"di. Bu filmde oynayan Nurgül Yeşilçay ile Atıf Yılmaz, "Aşk yüzünden" isimli son film projesi üzerinde çalışıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious