Atık pil toplamada sınıfta kaldık

Atık pil toplamada sınıfta kaldık.22473
  • Giriş : 20.01.2009 / 10:35:00

Atık pil toplamada dünya genelinde Almanya'nın 14 bin tonla birinci olduğu, Türkiye'de bu rakamın 220 tonda kaldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri İnci Kavuştu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atık pillerin çöpe atılmayacak kadar değerli olduğunu, bu nedenle son 10 yılda Avrupa'da çok sayıda geri kazanım tesisi kurulduğunu söyledi.

Atık pillerin ''çöp'' olmadığını ve kullanım süresi dolan yani atık halini alan pillerin çöpe atıldığında içerdiği metallerin toprağa karışmasıyla çevreye zararlı hale geldiğini belirten Kavuştu, pillerin geri kazanılabilen bir tüketim ürünü olduğunu ifade etti.

Kavuştu, çöp yerine atık pil kutularına atılan pillerin yeniden işlenerek çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün ham maddesi olarak kullanıldığını, atık pillerin böylelikle doğal kaynakların verimli kullanımına değer kattığını kaydetti.

Dernek olarak 2005-2008 yıllarında yaklaşık 650 ton atık pil topladıklarını belirten Kavuştu, ülke genelinde toplanan atık pil miktarının 2007 yılında 233 ton, geçen yıl ise 220 ton olduğunu bildirdi.

Kavuştu, ülke genelinde yıllar içinde toplanan pil miktarları açısından belirgin artış olmadığına işaret ederek, bilinçlendirme çalışmaları ile toplanan pil miktarının artmasını beklediklerini söyledi.

Kavuştu, şöyle konuştu:

''23 Aralık 2008 tarihinde Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde tanınmış mankenlerin de katılımıyla yürüyüş yapıldı. Cadde boyunca pil toplama kutuları, afiş ve broşürler dağıtıldı. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinasyonunda bu yıl Şubat ve Haziran ayları arasında Ankara'daki tüm ilköğretim okulları arasında atık pil toplama kampanyası düzenlenecek. Benzer kampanyalar İstanbul'daki tüm ilçelerde devam etmektedir.

Bu kampanyalar sırasında ayrıca okullarda eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Derneğimizin hazırladığı reklam filmi televizyonlarda yayınlanmaya başlamıştır. Gazete ilanları da hazırlanmaktadır. 4 yıldır sürdürdüğümüz tüm bu çalışmalara karşın atık pil toplama miktarlarında elle tutulan, kayda değer artış olmamıştır. Atık pil toplamak yaşam biçimi haline gelene kadar derneğimizin bilinçlendirme çalışmaları devam edecektir.''

İnci Kavuştu, Avrupa'da atık pillerin toplanmasına öncülük eden ve toplama işlemlerine ilk başlayan ülkenin 1992 yılında Avusturya olduğunu belirterek, bu ülkeyi İsveç, Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika'nın izlediğini söyledi.

Almanya'nın 14 bin tonla en yüksek atık pil toplama oranına ulaştığına işaret eden Kavuştu, şunları kaydetti:

''Almanya'yı 10 bin 400 tonla Fransa izlemiştir. Bu iki ülkenin nüfus yoğunluğu göz önünde tutulmalıdır. Buna karşılık oldukça iyi bir toplama organizasyonuna sahip ancak nüfus yoğunluğu daha düşük olan Hollanda ve Belçika'da toplama miktarlarının 2006 yılı itibarıyla 2 bin 800-3 bin ton civarında olduğu rapor edilmiştir. İngiltere, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde atık pil toplama oranları, organizasyonlarını daha sonra kurduklarından, bugün için oldukça düşüktür.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*